TAISNĀ ZARNA

Latīņu val.: rectum

resnās zarnas beigudaļa (15—20 cm), kas sākas aiz S veida zarnas un beidzas ar tūpļa jeb anālo atveri.

Atrodas mazā iegurņa dobumā un starpenē TAISNĀ ZARNA mugurpusē ir krustu kauls un astes kauls, bet priekšpusē vīriešiem urīnpūslis, priekšdziedzeris un sēklas pūslīši, sievietēm — dzemde un maksts. Starpenē pāriet tūpļa kanālā, kuru noslēdz 2 gredzenveida slēdzējmuskuļi (sfinkteri).
Iekšējo slēdzējmuskuli veido gludā muskulatūra, un tas nav pakļauts cilv. gribai, bet ārējais slēdzējmuskulis veidots no šķērssvītru muskulatūras un pakļauts cilv. gribai.
TAISNĀ ZARNA klāj gļotāda, kas apakšdaļā veido daudzas gareniskas, bet augšdaļā — 3 šķērseniskas krokas. Tāpat kā viscaur resnajā zarnā, arī TAISNĀ ZARNA gļotādā ir zarnu dziedzeri un atsevišķi limfoidāli mezgliņi. Tā labi apgādāta ar asinīm. TAISNĀ ZARNA apakšdaļas zemgļotādā atrodas venozi pinumi, kas patol. gadījumos var varikozi paplašināties, iekaist un asiņot (skat. hemoroīdi).
Aiz zemgļotādas ir muskuļkārta ar iekšējo cirkulāro un ārējo, vienmērīgi izvietoto garenisko slāni. TAISNĀ ZARNA augšdaļa klāta ar vēderplēvi, kas veido zarnas ārējo serozo kārtu.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru