viens no vispārattīstošās vingrošanas veidiem, kas palīdz saglabāt un nostiprināt cilv. veselību, norūda organismu un uzlabo darbaspējas.

HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA tonizē organismu un novērš nogurumu, labvēlīgi ietekmē psihi, rada labu garastāvokli, možumu un ticību savām spējām. Cilvēkiem, kas regulāri nodarbojas ar HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA, pazeminās asinsspiediens, palielinās plaušu vitālā kapacitāte, uzlabojas vielmaiņa, asinsrite, sirds muskulatūras, kā arī CNS un kustību aparāta darbība. HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA nepieciešama visiem, bet it īpaši tiem, kas strādā garīgu darbu un kam mazkustīgs dzīves veids.
HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA organizē pirmsskolas bērnu iestādēs, skolās, pionieru nometnēs, sanatorijās, atpūtas namos, tūristu bāzēs; tās pārraides ietvertas radio un televīzijas programmās.

Ar HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA var nodarboties gan grupās, gan individuāli no rīta, dienā (1.5—2 st. pēc ēšanas) un vakarā (1—2 st. pirms gulētiešanas). Nodarbības ilgums 8—15 min. Sevišķi nepieciešama ir rīta HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA, kas veicina organisma pāreju no pasīva (miega) stāvokļa uz aktīvu.

Galvenais HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA saturs ir dažādi vispārattīstoši vingrojumi ar vispārēju un vietēju iedarbību. Tos izdara citu pēc cita ar nelielu pārtraukumu. Vingrojumu raksturam un tempam jāatbilst vecumam, dzimumam, veselības stāvoklim, fiz. sagatavotībai un darba raksturam. Vecākiem un slimiem cilv. vispirms jākonsultējas ar ārstu, jāizvairās no grūtiem vingrojumiem ar elpas aizturi, enerģiskiem palēcieniem, roku vēzieniem un straujas noliekšanās. Bērni, pusaudži un iesācēji var izdarīt vingrojumus, ko pārraida pa radio. Sievietēm grūtniecības laikā (grūtnieces higiēna) un pēcdzemdību periodā jāveic īpaši vingrojumi. Sportistiem vingrojumu kompleksi jāsastāda pašiem, ievērojot individuālās īpatnības. Vingrojumiem jāiedarbojas vispusīgi uz dažādām ķermeņa dalām, tiem jābūt ar dažādu spraigumu un amplitūdu. Kompleksā jābūt stāju veidojošiem un elpošanu veicinošiem vingrojumiem.

Rīta HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA kompleksā ir 8—10 vingrojumi, dienā — 10—15. Iesācējiem jāaprobežojas ar minimālu vingrojumu skaitu. Izraudzītos vingrojumus kompleksā sakārto zināmā secībā: vingrojumi stājas veidošanai; 1—2 vispārējas iedarbības vingrojumi; 3—6 vingrojumi dažādām muskuļu grupām (roku, plecu joslas, muguras, vēdera, kāju); 2—3 intensīvākie un grūtākie vingrojumi ķermeņa daļām, vingrojumi elpošanas uzlabošanai un stājas veidošanai. Visiem organisma intensīvas stiepšanas vingrojumiem jābūt kompleksa otrajā daļā.

Vingrojumus var izdarīt arī ar nelielām hantelēm, bumbām, nūjām, lecamauklu. Katru kompleksa vingrojumu atkārto 4—8 reizes, spēka vingrojumus — līdz nelielam nogurumam, lokanības vingrojumus — līdz tikko manāmām sāpēm. Fiz. slodzi palielina pakāpeniski, vingrojumu kompleksu maina pēc 2—3 ned.

HIGIĒNISKĀ VINGROŠANA nodarbībām jānotiek labi vēdinātā telpā vai ārā, apģērbam jābūt vieglam, lai tas netraucētu kustības, pēc vingrošanas ieteicamas vēsa ūdens procedūras (duša, noberzēšanās). vasarā — peldēšanās.
  • Komentāri: 4 no 4
2023-11-29 21:44:56

Inta

Tā es arī sapratu, ka PSRS, bet labi ,ja kas, vingrojumi

2023-11-27 07:52:30

Intai

Šī informācija ir no 1984.gada enciklopēdijas.
PSRS laikos bija komjaunieši un pionieri.
Tagad kaut kas līdzīgs notiek skautu nometnēs.

2023-11-27 07:13:08

Inta

Manpatika. Sakiet ,kas tās par pionieru nometnēm?

2009-01-22 17:06:37

Katrīna

Desmit dienas vingroju šos vingrinājumus jūtos lieliski!!!!

Pievienot komentāru