PIELONEFRĪTS

Latīņu val.: pyelonephritis
Skaidrojums: gr. pyeios sile; vanna + nephritis [no-sos] nieru slimība

nieru iekaisums, kas bieži sākas ar nieru bļodiņu iekaisumu.

PIELONEFRĪTS izcelsmē un attīstībā svarīga nozīme ir inf-ai urīnceļos un urīna sastrēgumam. Slimību visbiežāk izraisa zarnu nūjiņa, bet to var ierosināt ari enterokoki, stafilokoki u.c. mikrobi. Bieži vien PIELONEFRĪTS izraisa viena mikrobu suga, bet vēlāk tā attīstību ietekmē arī citas sugas. Biežāk mikrobi nierēs nokļūst ascendējošā jeb urogēnā ceļā, t.i., tie iekļūst urīnceļos no ārpuses un virzās pretēji urīna plūsmai līdz nierēm. Tam pamatā var būt urīna noplūdes traucējumi, kurus izraisa urīnceļu sašaurinājumi (piedzimti vai pēc iekaisumiem radušies), nieru un urīnceļu akmeņi, nieru ievainojumi, vīriešiem — arī priekšdziedzera palielināšanās utt.
Inf. virzīšanos uz augšu var veicināt arī urīna atvimis: urīnpūšļa un urīnvadu muskulatūras nepareizas saraušanās dēļ atsevišķas urīna porcijas pārvietojas nevis uz leju, bet uz augšu. Bez tam inf. var iekļūt nierēs ar limfu no zarnām, olnīcām un olvadiem, ja tajos ir hron. iekaisums, vai ar asinīm no citiem inf. perēkļiem (bojāti zobi, strutojošas mandeles, iekaisuši deguna blakusdobumi, žultspūslis, aklās zarnas tārpveida piedēklis utt.).

PIELONEFRĪTS attīstību var veicināt arī citi faktori, kas bojā nieres vai nomāc to spēju pretoties inf-ai, — podagra, cukura diabēts, pārmērīga dažu medikamentu, it īpaši pretsāpju līdzekļu (fenacetīna, analgīna, aspirīna) lietošana.
Dažos gadījumos PIELONEFRĪTS pievienojas alerģija, kas PIELONEFRĪTS paātrina un pastiprina. PIELONEFRĪTS gadījumā nierēs vispirms iekaist intersticiālie audi, vēlāk kanāliņi un beidzot arī kamoliņi. Nieru audus pakāpeniski aizstāj saistaudi, nieres sarūk, un var iestāties nieru mazspēja. PIELONEFRĪTS var būt akūts un hronisks.

Akūta PIELONEFRĪTS sākumā parasti ir drebuļi, sāpes mugurā, paaugstināta t, slikta dūša, nereti sāpīga vai bieža urinēšana. Nieru apvidus parasti ir sāpīgs, tūsku nav, arteriālais spiediens pa lielākai daļai normāls. Asinīs palielinās leikocītu daudzums; sākot ar 4.—5, slimības dienu, paātrinās eritrocītu grimšana. Izmeklējot urīnu, atrod daudz leikocītu, epitēlija šūnas, baktērijas. Urīna daudzums normāls vai palielināts, tā blīvums — pamazināts. Hron. PIELONEFRĪTS vai nu attīstās pēc pārciesta akūta PIELONEFRĪTS, vai arī rodas pamazām. Hroniskam PIELONEFRĪTS raksturīgu pazīmju nav. Galv. izmeklēšanas metodes ir urīna analīze, nieru rentgenoloģiskā un radioloģiskā izmeklēšana, asins analīze.

Ārstēšana. Akūta PIELONEFRĪTS gadījumā nepieciešams gultas režīms un siltums. Uzturs — viegli sagremojams, bet citādi bez sevišķiem ierobežojumiem. Jālieto daudz šķidruma — liepziedu, milteņu, kumelīšu tēja, augļu sulas, minerālūdeņi. Noderīgi ir silti apliekamie jostasvietā. Pēc ārsta norādījumiem lieto pretmikrobu līdzekļus. Bieži vien vajadzīgi arī līdz., kas samazina gludās muskulatūras spazmas, kā arī prethistamīna līdzekļi.
Hron. PIELONEFRĪTS gadījumā svarīgi likvidēt inf. perēkļus (bojāti zobi, strutojošas mandeles, deguna blakusdobumu, olnīcu, žultspūšļa, urīnpūšļa u.c. iekaisumi). Tāpat svarīgi novērst urīna noplūdes traucējumus. Hron. PIELONEFRĪTS gadījumā īpaši diētas ierobežojumi nav vajadzīgi. Vārāmā sāls daudzums uzturā stipri samazināms vienīgi tad, ja slimniekam ir tūska vai arī paaugstināts arteriālais spiediens. Arī hron. PIELONEFRĪTS ārstēšanā lieto pretmikrobu līdzekļus.

Profilaksē galvenais ir sargāties no saaukstēšanās, likvidēt organismā inf. perēkļus un norūdīties.
  • Komentāri: 1 no 1
2010-03-18 10:32:50

liga

tiesi ar tadam pazimem nokluvu slimnica ,visas analizes bij loti sliktas ,pec 8 dienam iznacu no Jelgavas slimnicas ar labam analizem it ka vesela ,zales vairs nevajadzeja lietot,bet pec 3dienam sakas sapiga urinesana un paradijas sapes mugura.nodevu urina analizes ,tas bij labas ,bet vakara jau augsta temperatura,drebuli un sapes vel stiprakas,gan mugura,gan laba puse vedera lejas dala.brinos ka analizes labas un ka otreiz tik smagi,briziem domaju varbut kaut kas cits tas ir.

Pievienot komentāru