speciālas ierīces cilvēkiem, kam ir locekļu deformācijas un paralīzes, slimā locekļa funkcijas atjaunošanai, tā fiksēšanai vai atslogošanai.

Izgatavo gk. fiksējošus ORTOPĒDISKIE APARĀTI (patol. kustību ierobežošanai locītavās). kā arī atslogojošus ORTOPĒDISKIE APARĀTI (kājas perifēriskās daļas vai visas kājas atslogošanai). Lai panāktu pilnīgu imobilizāciju vienā vai vairākās locītavās, izgatavo tūtorus. ORTOPĒDISKIE APARĀTI kājai sastāv no metāla šinām, kas locītavu apvidū savienotas ar šarnīriem. Pie šinām piestiprinātas aizsaitējamas ādas manšetes augšstilbam, apakšstilbam un pēdai (tās labāk pieguļ loceklim nekā aizsprādzējamās). Lai daļēji atslogotu ceļa locītavu un zemāk esošo kājas daļu, ORTOPĒDISKIE APARĀTI augšstilba iekšējā šina tiek nobeigta «sēdekļa» veidā, bet ārējā šina ar šarnīru pievienota pie gūžas korsetes. Lai kāja būtu atslogota pilnīgi, ORTOPĒDISKIE APARĀTI šinu apakšējos galus savieno izturīga kāpšļa veidā. Stāvot vai ejot slimnieks ar sēžas pauguru atbalstās uz aparāta «sēdekļa», bet kāja brīvi nokarājas starp šinām. šinas gatavo tāda garuma, lai, slimniekam atrodoties vertikālā stāvoklī, pēda neskartu grīdu. Otrā kājā jāvalkā speciāls apavs ar biezu zoli. Bērnu ORTOPĒDISKIE APARĀTI ir izbīdāmas šinas, lai, bērnam augot, aparātu varētu pagarināt. ORTOPĒDISKIE APARĀTI izgatavo ar šarnīru atslēgām vai bez tām.

kāju ORTOPĒDISKIE APARĀTI atslēgu visbiežāk ierīko ceļa šarnīram, rokas aparātos — elkoņa šarnīram. Šādus ORTOPĒDISKIE APARĀTI sauc par atslēgu aparātiem, un tos lieto cilvēki ar locekļu muskuļu paralīzēm. Atslēgu noslēdzot, kustības ceļa locītavā kļūst neiespējamas, bet gaita tiek padarīta stabilāka; lai kāju ceļa locītavā varētu saliekt, piem., slimniekam apsēžoties, atslēga jāatver.
rokas ORTOPĒDISKIE APARĀTI kustību izslēgšanai pleca locītavā izgatavo no ādas vestes ar metāla šinām un no tūtora visai rokai, izņemot plaukstu.
Fiksējošus ORTOPĒDISKIE APARĀTI elkoņa locītavai izgatavo gk. tūtora veidā; dažreiz lieto arī fiksējošus ORTOPĒDISKIE APARĀTI ar šarnīru elkoņa locītavā. ORTOPĒDISKIE APARĀTI aptver roku (saliektu elkoņa locītavā 90—100° leņķī) no paduses līdz plaukstas locītavai. Fiksējošu ORTOPĒDISKIE APARĀTI plaukstas locītavai izgatavo ar šarnīru. Aparāts aptver apakšdelmu un plaukstu līdz pirkstiem; plauksta tiek nostiprināta mazliet atliektā stāvoklī.

Pirms ORTOPĒDISKIE APARĀTI lietošanas jāpārbauda, vai tas ir kārtībā: vai nav bojātas detaļas, salocītas šinas, vaļīgi šarnīri utt. Pilnīgi jāatsien visas ORTOPĒDISKIE APARĀTI manšetes un kāja jāieliek aparātā tā, lai kurpe aptvertu visu pēdu; ORTOPĒDISKIE APARĀTI manšetes aizsaitē no apakšas uz augšu. Lietojot ORTOPĒDISKIE APARĀTI kājai, jāvalkā ortopēdiskie apavi. Ja slima viena kāja, slimnieks ORTOPĒDISKIE APARĀTI uzvelk sēžot, slimā kāja nolaista uz grīdas. Ja paralizētas abas kājas, ORTOPĒDISKIE APARĀTI uzvelk guļu stāvoklī. rokas ORTOPĒDISKIE APARĀTI uzvelk sēžot; manšetes aizsaitē no apakšas uz augšu, ORTOPĒDISKIE APARĀTI lietošana jāapgūst ārstn. fizkultūras metodiķa vadībā. Pa nakti aparāts jānoņem. Pārtraukt ORTOPĒDISKIE APARĀTI lietošanu drīkst tikai ar ārsta ortopēda atļauju, citādi var rasties smagas locekļu deformācijas.

Visiem slimniekiem, kas lieto ORTOPĒDISKIE APARĀTI, vairākas reizes gadā jāierodas uz kontroli pie ārsta ortopēda. Šajās apskatēs ārsts pārbauda, vai slimnieks pareizi lieto ORTOPĒDISKIE APARĀTI, vai to nevajag nomainīt, remontēt. Slimniekam jāraugās, lai aparāts nesamirktu vai nesarūsētu. Šarnīri regulāri jāeļļo. Salūzušie ORTOPĒDISKIE APARĀTI jāremontē vienīgi protēžu rūpnīcā.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru