speciāli apavi cilvēkiem, kam ir dažādas pēdas deformācijas un slimības, amputācijas radīti defekti vai kājas saīsinājums, kā arī cilvēkiem, kas lieto kājas ortopēdiskos aparātus.

Visbiežāk ORTOPĒDISKIE APAVI lieto, ja ir plakanā vai greizā pēda, īkšķa deformācija vai kājas saīsinājums, kas nepārsniedz 16—18 cm. ORTOPĒDISKIE APAVI uzdevums ir atslogot pēdas sāpīgās vietas, neļaujot progresēt pēdas deformācijai, vai kompensēt pēdas trūkstošās daļas, tādējādi atvieglojot un uzlabojot slimnieka gaitu. Pēc ķir. operācijām ORTOPĒDISKIE APAVI palīdz noturēt pēdu vajadzīgajā stāvoklī, lai deformācija neatkārtotos.

ORTOPĒDISKIE APAVI izgatavo gk. aizsaitējamu īsu ādas zābaku, retāk — kurpju vai garo zābaku veidā. Izteiktas plakanās vai greizās pēdas gadījumā ORTOPĒDISKIE APAVI sānus nostiprina ar cietu ādu, lai samazinātos pēdas deformācija. Pēc pēdas un apakšstilba muskuļu paralīzēm, lai novērstu pēdas atkāršanos, ORTOPĒDISKIE APAVI izgatavo ar elastīgām lentēm vai metāla šinām. Viena no galvenajām ORTOPĒDISKIE APAVI sastāvdaļām ir speciāla zole, kuras reljefu izveido, ievērojot pēdas apakšējās virsmas īpatnības (tulznas, sāpīgas vietas) vai pēdas deformācijas. sāpīgo vietu atslogošanai zolē izveido padziļinājumus, pēdas deformāciju korekcijai attiecīgajās vietās izveido pacēlumus. Izšķir zoles — pronatorus pēdas ārējās malas pacelšanai, supinatorus — pēdas iekšējās malas pacelšanai u.c.

ORTOPĒDISKIE APAVI izgatavo katram slimniekam individuāli ārsta uzraudzībā. Tehniķis protēzists izdara vairākus pēdas mērījumus noteiktās vietās un uzskicē uz papīra pēdas kontūras 2 projekcijās, atzīmējot pēdas sāpīgās vai deformētās vietas; pēc šiem mērījumiem un atzīmēm tiek izgatavota speciāla koka lieste. Sarežģītos gadījumos iegūst pēdas ģipša nolējumus pēc kuriem izgatavo ORTOPĒDISKIE APAVI. Slimniekiem rūpīgi jāievēro pēdas ādas higiēna. kājas bieži jāmazgā, jāvalkā tīras, sausas un veselas zeķes, lai nerastos noberzumi un tulznas. Periodiski jāizdara pēdas un apakšstilba muskuļu masāža, vingrinājumi. ORTOPĒDISKIE APAVI laikus jālabo, jo nodiluši papēži un zoles deformē apavus, kas savukārt slimniekam apgrūtina iešanu. ORTOPĒDISKIE APAVI jālabo ortopēdiskajā darbnīcā, jo to labošanai nepieciešamas speciālas liestes; standarta liestes šim nolūkam neder.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru