KĀJU DEFORMĀCIJAS

Skaidrojums: lat. deformatio izkropļošana, formas mainīšana

KĀJU DEFORMĀCIJAS, kas skar ceļa locītavas apvidu un apakšstilbu, var būt dažādas.

O kājas (genua vara, crura vara) — kājas veido O burtam līdzīgu figūru — ceļgali un apakšstilbi mucveidīgi izliekti uz āru; ja pēdas pie potītēm saliek kopā, ceļi nesaskaras. Deformācijas cēlonis visbiežāk ir rahīts — tā slimniekiem ir traucēta gk. kalcija maiņa, kauli kļūst mīksti un no ķermeņa svara izliecas.

Ārstēšana. Mazbērna vecumā ārstē rahītu — lieto D vit-u, kalcija preparātus, apstaro ar ultravioleto starojumu; pēc 3—5 g. vecuma var būt nepieciešama ķir. ārstēšana, taču to dara tikai ļoti izteiktas deformācijas gadījumā. Var ārstēt arī ar kompresijas-distrakcijas aparātu.
Profilaksi ↑ rakstā rahīts.

X kājas (genua valga) kājas veido X burtam līdzīgu figūru — ceļgali ieliekti uz iekšu un saskaras, apakšstilbi izvērsti uz āru; starp potītēm paliek sprauga plaukstas platumā vai platāka. Ejot ceļgali var pat krustoties, traucēt pareizu gaitu. Arī normāli cilvēkiem, gk. sievietēm, ceļa apvidū augšstilbs un apakšstilbs veido leņķi (apm. 170°), kas izvērsts uz āru. Novirzi uzskata par slimīgu, ja apakšstilbs pret balstvirsmu (zemi vai grīdu) nav perpendikulārs. Neliels X veida izliekums var būt bērniem ar vāju barojumu, vāju muskuļu sistēmu, it īpaši straujas augšanas periodā. Deformācijas cēlonis parasti ir apakšstilba kaulu nevienmērīga augšana augšanas zonās ceļa locītavu apvidū, retāk — kaulu iekaisums, muskuļu paralīze, rahīts.

Ārstēšana un profilakse. Vispārspēcinošs režīms, daudz kustību; nelielas novirzes var izzust bez speciālas ārstēšanas. Tikai sevišķi izteiktas deformācijas gadījumā jāizdara operācija. Var ārstēt arī ar kompresijas-distrakcijas aparātu. Ja slimības cēlonis ir rahīts, ārstē pamatslimību.
  • Komentāri: 4 no 4
2012-03-18 12:41:32

Inga

Paldies!!

2012-03-17 11:55:20

Andris pan29@inbox

Es arī gribētu kautkā palīdzēt! Nav man ne naudas, ne personīga reabilitācijas centra...Tikai ļoti gribētos palīdzēt. Te uzreiz atklāšu patiesību :jaunas meitenes kliedziens tuksnesī dzirdams.Arī es to sadzirdēju. Augšējie ieteikumi ir ļoti pareizi. Gribētu uzsvērt: intensīvas, regulāras izjādes uz zirga ! Ja tās nav pieejamas -ļoti žēl. Jāiet meklēt darbs pie zirgiem . vēl,domāju ,intensīvas regulāras kāju masāžas,- ja Jūsu ārsts piekrīt. No sirds vēlu būt laimīgai ! vismaz mans rakstījums lai uzlabo garīgo!

2012-03-16 16:44:30

Ingai

1)Jāmeklē padoms pie ārsta (nevis internetā)
2)Kleitu velc garu, lai piesedz defektus

Ja ir iespēja, jāj ar zirgu - varbūt drusku palīdzēs.

2012-03-15 21:16:38

Inga

Man ir 16.gadi un man ir X veida kajas.Es nezinu ko darit,ko man darit,es pat nevaru vilkt kleitu uz izlaidumu!?Palidziet!!!!!

Pievienot komentāru