IZMEŽĢĪJUMS

Latīņu val.: luxatio

locītavu veidojošo kaulu galu savstarpēja novirze.

Par izmežģīto kaulu sauc to, kas atrodas tālāk no ķermeņa. Galvenie IZMEŽĢĪJUMS veidi: traumatiskie, ierastie, piedzimtie un patoloģiskie IZMEŽĢĪJUMS. Traumatiskais IZMEŽĢĪJUMS var rasties patstāvīgi vai kopā ar kaulu lūzumu. IZMEŽĢĪJUMS bez lūzuma visbiežāk rodas pleca, elkoņa, rokas pirkstu, retāk gūžas, kakla skriemeļu, kā arī citās locītavās. IZMEŽĢĪJUMS līdz ar lūzumu biežāk rodas pēdas, retāk plaukstas, elkoņa, pēdas vidusdaļas, kā arī gūžas un kakla skriemeļu locītavās. Šo IZMEŽĢĪJUMS īpatnības un ārstēšanu nosaka gk. lūzuma raksturs un tā dzīšana. Traumatiskie IZMEŽĢĪJUMS gandrīz vienmēr rodas, ārējam spēkam netieši iedarbojoties uz locītavu caur perifērisko locekļa daļu, kas, darbojoties kā svira, attīsta lielu spēku un rada kaulu galu novirzi. Turklāt plīst locītavu saites, rodas asinsizplūdumi, dažkārt bojājas locītavas skrimslis.

Izmežģītais loceklis nonāk nedabiskā stāvoklī, kustības mazliet iespējamas, bet rada sāpes.
Atslēgkaula IZMEŽĢĪJUMS parasti rodas virs pleca locītavas, visbiežāk pēc kritiena uz pleca; kaula gals izspiežas uz augšu, rokas kustības IZMEŽĢĪJUMS ietekmē samērā maz; parasti ārstē ar nostiprinošu pārsēju.
Augšdelma kaula IZMEŽĢĪJUMS rodas visbiežāk — roka gandrīz vienmēr nedaudz atvirzīta uz sāniem, pleca locītavas vietā redzams mīksto audu iekritums. Atsevišķos gadījumos, gk. veciem cilv., šādu IZMEŽĢĪJUMS maldīgi var uzskatīt par sasitumu un laikus neievilkt — rodas t.s. novecojis IZMEŽĢĪJUMS, ko var ārstēt tikai ķirurģiski.

Elkoņa locītavas IZMEŽĢĪJUMS novērojams samērā bieži, 50% gadījumu vienlaikus ir arī kaulu lūzumi; locītava ir deformēta. Maziem bērniem var rasties īpašs elkoņa locītavas IZMEŽĢĪJUMS paveids, kad, paraujot bērnu aiz izstieptas rokas, tiek izmežģīta spieķkaula galviņa. Šis IZMEŽĢĪJUMS ātri likvidējas, ja pagroza apakšdelmu uz vienu un otru pusi. Ja elkoņa locītavas IZMEŽĢĪJUMS ir radies reizē ar kaulu lūzumu, nereti jāizdara operācija.
Plaukstas pamata kaulu IZMEŽĢĪJUMS novērojams samērā reti. Mainās šo kaulu savstarpējās attiecības, locītavu deformācija neliela. Delnas kaulu un pirkstu IZMEŽĢĪJUMS parasti labi redzami, jo šīs locītavas klāj plāna mīksto audu kārta. Tos ievilkt ir samērā viegli; pēc tam ilgstoši jālieto nostiprinošs pārsējs.

Gūžas locītavas IZMEŽĢĪJUMS bieži notiek reizē ar kaula lūzumu. Spēcīgās muskulatūras dēļ IZMEŽĢĪJUMS ievilkšanu izdara narkozē; nereti ārstē ķirurģiski. Lai locītava vēlāk nedeformētos, tai nepieciešama ilgstoša atslodze.

Apakšstilba kaulu IZMEŽĢĪJUMS ir ļoti reti, jo ceļa locītavu aptver izturīgas saites; biežāk rodas atsevišķi šo saišu plīsumi, kas var radīt īslaicīgus locītavas pamežģījumus, kuri paši tūlīt likvidējas. Pēdas IZMEŽĢĪJUMS gandrīz vienmēr kombinējas ar potīšu lūzumiem, tādēļ pēc to ievilkšanas nepieciešama ilgstoša imobilizācija ar ģipša pārsējiem; dažkārt nepieciešama ķir. ārstēšana. Pēdas kaulu IZMEŽĢĪJUMS izraisa mazākus traucējumus, jo šajās locītavās kustību apjoms nemēdz būt liels; parasti izmežģītos kaulus saaudzē ar speciālām operācijām, jo lielā pēdas noslogojuma dēļ vēlāk var rasties tās deformācija.

Skriemeļu IZMEŽĢĪJUMS gandrīz vienmēr veidojas mugurkaula kakladaļā; to smagumu nosaka muguras smadzeņu bojājums, kas rodas lielākajā daļā gadījumu. Ja šādu bojājumu nav, slimniekam pēc vispārējas anestēzijas IZMEŽĢĪJUMS var ievilkt, pēc tam skriemeļus fiksē, izdarot operāciju.

Žokļa IZMEŽĢĪJUMS visbiežāk notiek, ja pārmērīgi atver muti (žāvājoties, vemjot); tā kā locītavas somiņa te ļoti vaļīga, tās plīsumi, kā arī kaulu lūzumi nenotiek. IZMEŽĢĪJUMS gadījumā apakšžoklis parasti pārbīdās uz priekšu, mute paliek atvērta. IZMEŽĢĪJUMS ievelk, atvelkot apakšžokli uz leju un bīdot atpakaļ.IZMEŽĢĪJUMS ievilkšana jāizdara med. personālam. Ja ievilkšanu izdara bez narkozes, cietušais var stipri atvieglot palīdzības sniedzēja darbu, šajā laikā maksimāli atbrīvojot muskuļus, kas pēc IZMEŽĢĪJUMS reflektoriski saraujas. Kad kauli novietoti pareizā stāvokli, nepieciešama imobilizācija, pēc pārsēja noņemšanas — siltuma procedūras un kustību vingrinājumi. Visu traumatisko IZMEŽĢĪJUMS gadījumā ilgstoši jālieto nostiprinoši pārsēji.
Ierastais IZMEŽĢĪJUMS izveidojas gk. pleca locītavā, jo lāpstiņas locītavas iedobe ir samērā maza salīdzinājumā ar augšdelma kaula galvu. Tas rodas tad, ja pirmās traumas rezultātā augšdelma kaula galva deformējusies, locītavas iedobes malas kļuvušas līdzenas vai kaulus fiksējošās saites pārlieku izstieptas. Ar laiku IZMEŽĢĪJUMS var atkārtoties bieži un viegli, gk. ceļot roku uz augšu. Ārstēšana tikai ķirurģiska.

Bieži var atkārtoties ceļa kaula IZMEŽĢĪJUMS. Tā cēlonis ir ceļa locītavas attīstības traucējums. Ja celi saliec, ceļa kauls noslīd uz sāniem, bet, kad kāju iztaisno, pats novietojas atpakaļ. Šis IZMEŽĢĪJUMS var pastāvēt jau kopš dzimšanas, citreiz tas rodas tikai pēc traumas vēlākos mūža g. Ārstēšana tikai ķirurģiska. Piedzimtais IZMEŽĢĪJUMS visbiežāk rodas gūžas locītavā, ja tā nepilnīgi attīstīta; biežāk tas ir meitenēm. Sākumā vērojama tikai neliela locītavas nestabilitāte, ko konstatēt var vienīgi speciālists.
Bērni, kam ir piedzimts gūžas IZMEŽĢĪJUMS, sāk staigāt vēlāk, ejot gāzelējas. Ja slimību neārstē, tā progresē un izraisa stipru skeleta deformāciju. Zīdaiņus nedrīkst ietīt ar izstieptām kājām, jo brīvas kustības veicina locītavu pareizu veidošanos. Bērns 1—2 mēn. vecumā jāparāda ķirurgam, lai pārbaudītu, vai bērnam nav locītavas nestabilitāte. Ja tā konstatēta, lieto īpašus pārsējus, kas bērna kājas notur ieplestas.
Ja ārstēšanai nav vajadzīgo panākumu, jāizdara operācija.

Patoloģiskais IZMEŽĢĪJUMS veidojas, ja slimības procesā bojājas locītavas elementi, piem., locītavā savienoto kaulu gali var tikt noārdīti dažu nervu slimību gadījumā. Locītavas somiņas bojājumu ar sekojošu patoloģisku IZMEŽĢĪJUMS var radīt reimatisms.
  • Komentāri: 4 no 4
2016-03-04 18:42:37

Juris

CIk man zināms, tad var izmežģīt locītavu, ne kaulu.
Visdrīzāk ir sastiepta potīte, kas man pa laikam gadās spēlējot basketbolu.
Tad lieku ledu, lai noiet pampums. Ja sāp, dzeru ibumetīnu un smērēju zirgu smēri, kuru var nopirkt mazās veterinārās aptiekās.
No manas pieredzes visi aptiekās nopērkamie gēli nav pārāk iedarbīgi.

2016-03-04 17:49:41

Rita Medvecka

Man ir kreisas kājas pēdas kaula kreisa pusē izmežğījums. Kā lai to izārstētu?

2012-02-10 20:19:49

Imants

Man ir gūžas kaula izmežģījums, cik saprotu zarnas kaula spārns ir nedaudz "izsists" vai kā?? Bet cik sapratu lasot, tas ir mazkustīgs un (Gūžas kauli mugurpusē mazkustīgās locītavās savienoti ar krustu kaulu, bet priekšpusē saauguši kopā ar skrimsli, veidojot simfīzi.)
Vai tas ir iespējams??
Nenormālas sāpes kad pieliecos, vai kaut ko ceļu...

KO DARĪT, esu pašlaik ārzemēs. Iesakat lūdzu kaut ko.
ima666@inbox.lv

2010-11-12 19:05:04

Sanita
Man ir iekaisums,sinoviits celgala lociitavaa!
Ko lai daru???

Pievienot komentāru