IHTIOZE

Latīņu val.: ichthyosis;
Skaidrojums: gr. ichthys, ichthyos zivs

iedzimta hron. ādas slimība, kam raksturīgs ādas sausums un pārmērīga zvīņošanās sviedru un tauku sekrēcijas samazināšanās dēļ; keratoze.

Bērns, kas piedzimst ar smagu IHTIOZE, ir ietverts it kā raga bruņās, āda nespēj veikt savas funkcijas, bieži ir CNS u.c. orgānu attīstības traucējumi, un bērns aiziet bojā.
Parasti IHTIOZE rodas bērniem, kuriem tēvs un māte ir tuvi radinieki, Parastā IHTIOZE sākas 2—3 g. vecumā. Skarta gandrīz visa locekļu un vidukļa āda. Vieglām slimības formām raksturīga sausa, raupja āda, kam tieksme plaisāt un iekaist. Ādā ap matu veidojas sīki, koniski mezgliņi ar raga korķīti centrā.

Vieglas IHTIOZE gadījumā var būt tikai šie mezgliņi. Vidēji smagai formai raksturīgs zivs zvīņām līdzīgs ādas pārragojums. Pelēcīgas vai brūnganas raga kārtas zvīņas centrālā daļa cieši pieguļ ādai, bet malas ir atslāņotas. Starp zvīņām redzamas rievas. Visintensīvāk klātas kājas. Āda ir iestiepta un spīd.

Smagajai formai (sastopama ļoti reti) raksturīgi zaļgani, brūni vai melni, masīvi uzslāņojumi adatu, konusu vai plākšņu veidā. Āda līdzīga čūskas vai ķirzakas ādai. IHTIOZE ilgst visu mūžu, bet ar gadiem var atslābt. Aukstumā slimība saasinās. Tad āda plaisā, var pievienoties sastrutojums un ekzēma.

Ārstē ar A vit., ko lieto regulāru īslaicīgu kursu veidā. Ādu ieziež ar eļļām un ziedēm, kas veicina ādas lobīšanos. Bieži jāvannojas sālsūdenī, pirms un pēc peldes ādu ieeļļojot. Jāģērbjas silti, it īpaši aukstā laikā. Lai āda neattaukotos, aizliegts bieži mazgāties ar ziepēm. Rokas jāsargā no sintētisko mazgāšanas līdz. iedarbības.

Profilakse. Nedibināt ģimeni tuviem radiniekiem.
  • Komentāri: 8 no 8
2013-05-15 22:41:42

Līga

Šobrīd ASV meklē pacientus ar Netherton sindromu, kas būtu ar mieru piedalīties jauna lokālā medkamenta pētījumā = http://www.firstskinfoundation.org/news-details.cfm/Ichthyosis-News/Yale-Conducting-Study-of-a-New-Topical-Medication/id/213

2010-03-20 08:26:43

Sanitai

Mēs esam IT speciālisti nevis mediķi, tāpēc publicējām PME informāciju bez izmaiņām. Komentāros jau norādījām, kur informāciju meklēt wikipēdijā: http://en.wikipedia.org/wiki/Ichthyosis
Tomēr tas nav oficiāls publicējums un tāpēc katra paša ziņā ir novērtēt tā ticamību.
neslimo.lv

2010-03-20 02:32:55

santita

ivo g man arī ir šāda tipa slimība.varu tev iedot vienas ārstes info.latvijā ihtioze kā redzu ir ļoti reta slimība es pat nevaru atrast nevienu forumā kurš rakstītu par šo,par tādu kā psoriāzi un dermatītu ir pilnas lapas... nu žēl.. ko gan vēl varu rakstīt.un jā info par ihtiozi ir ārkārtīgi nabadzīgs fui : neslimo.lv jūs vismaz varējāt paskatīties angļu lapā un tad aprakstīt nevis norakstīt no psrs laika grāmatas info kurš ir ļoti vecs..

2009-04-17 19:23:54

neslimo.lv

Diemžēl 1984.g. enciklopēdijā vairāk par ihtiozi nebija uzrakstīts.
Toties ļoti plaši tā ir aprakstīta wikipēdijā: http://en.wikipedia.org/wiki/Ichthyosis

2009-04-17 19:07:19

Mamina

Informacija tiesam i paskopi sniegta.Man delinam ari ir ihtioze,viegla forma.Bet ja ko vairak velamies zinat,ta tiesam labak griezties pie specialista,un nemaz ti slikti vini nav,ti problema ir ta,ka valsts nepieskir lidzeklus,slimibas apkarosanas veiktajiem pasakumiem.Ventspili mums palidzet nekadi nespeja,griezamies Riga,BKS pie specialista,un paldies dakteritei :) Piedalijos ar berninu francu piedavataja eksperimenta,kas bija bez maksas.Pagaidam rezultati nekadi.Velu visiem izturibu un nepadoties!

2009-03-23 18:40:59

ivo.g

man ir diemzzel ta smagaa, un ta tiesham ir tiesham pat loti skopa informacija, JA VIENS ir tiesa shi slimiiba ir drausmiigi reta man ir Nethron sindroms 12milj uz viena iedz, bet dakteriem latvija pilniigi tas neintresee, bet visas eiropas un citas attistitas valstis ar lielako prieku uznem shada tipa slimniekus un velas tiem palidzet ka vien var!!! skumji bet ta tas ir!

2009-03-22 16:06:02

vika n.

man laikam ir vieglā ihtioze :(

2009-02-03 11:32:45

neslimo.lv

Cik nu Populārajā Medicīnas Enciklopēdijā bija tik arī ielikām.
Ja Jums ir vairāk informācijas vai esat speciālists un vēlaties šo informāciju papildināt - rakstiet mums!

Pievienot komentāru