GANGRĒNA

Latīņu val.: gangraena
Grieķu val.: gangraina

viena no audu atmiršanas (nekrozes) formām.

GANGRĒNA cēloņi — asinsrites, vielmaiņas traucējumi, saindēšanās, traumatiski audu bojājumi, nelabvēlīgi ārējās vides faktori; III—IV pakāpes apdegumi un apsaldējumi, kas izraisa audu šūnu olbv. sarecēšanu, asinsvadu spazmas, trombozi un emboliju.
Sabrūkošo eritrocītu pigmenta ietekmē nekrotiskie audi kļūst tumši brūni vai melni.
Bieži GANGRĒNA rodas obliterējošā endarterīta un obliterējošās aterosklerozes beigu stadījā, kad artērijas sašaurinās un locekļiem arteriālu asiņu piegāde kļūst nepietiekama; tam seko audu barošanās traucējumi, ko pastiprina asinsvadu spazmas un tromboze. Šāda GANGRĒNA visbiežāk rodas kājās.

Ja artērijas nosprosto embols vai trombs, GANGRĒNA var strauji veidoties rokās, kājās, kā arī iekšējos orgānos, piem., zarnās — apzarņa asinsvadu embolijas un trombozes gadījumā. Zarnu GANGRĒNA rodas arī sakarā ar to iesprūdumu trūces vārtos vai zarnu aizsprostojumu.

GANGRĒNA var veicināt cukura diabēts, kas izraisa asinsrites un vielmaiņas traucējumus audos. GANGRĒNA slimajā orgānā rada stipras sāpes.

Izšķir sauso un mitro GANGRĒNA. Sausās GANGRĒNA (mumifikācijas) gadījumā audi zaudē šķidrumu, izžūst un parasti kļūst melni. Tā nereti izplatās līdz zināmai robežai — demarkācijas līnijai. Mitrā GANGRĒNA var rasties, ja arteriālās un venozās asinsrites traucējumiem pievienojas inf. un straujš audu sabrukums. Tā parasti strauji progresē un izraisa organisma saindēšanos, kas var būt nāves cēlonis.

Ārstēšana ķirurģiska — locekļa daļēja vai pilnīga amputācija, zarnu rezekcija.

Profilakse. Laikus jāārstē artēriju un vēnu. slimības — obliterējošais endarterīts, trombangīts, ateroskleroze, kā arī cukura diabēts.
Cilvēkiem, kam ir zarnu samešanās vai radušās iesprūdušas trūces, steidzami jāizdara operācija. T.s. gāzes GANGRĒNA izraisa anaerobiskie mikrobi (anaeiobu infekcija).
  • Komentāri: 4 no 4
2015-03-23 14:53:45

Idulis

Man rokā ir griezuma rētās, un tajās ir melni plankumi. Vai tā ir gangrēna? Esmu ļoti uztraucies.

2014-03-27 17:35:12

Jānis R.

Man arī ir gangrēna, bet ceņšos nervozēt par to. Jo nevar gangrēnu ārstēt. Vai nu vienīgi kādus medikamentus lietot ko ģimenes ārsts izraksta. vai pašmāj augu zāļu tējas dzert iesaku lai remdētu uztraukumu.

2008-11-23 10:07:23

neslimo.lv

Paldies par norādi uz kļūdu! Izlabojām.

2008-11-22 16:49:12

Andris

Audu atmiršana ir nevis neiroze, bet nekroze!

Pievienot komentāru