ADENOMA

Latīņu val.: adenoma; gr. adēn dziedzeris

arī priekšdziedzera adenoma, vairogdziedzera adenoma, toksiska - labd. dziedzeraudu audzējs, kas saglabājis sākotnējo audu uzbūves īpatnības.

Cēloņi neskaidri. Reizēm ADENOMA rašanos var stimulēt organisma hormonālā līdzsvara vai vecuma izraisītās pārmaiņas, citreiz tā veidojas uz hron. iekaisuma un reģeneratīvu procesu fona, vai arī to rada embrionālās attīstības traucējumi.

Visbiežāk ADENOMA sastopama sievietēm krūts dziedzerī, olnīcās un dzemdē, vīriešiem — priekšdziedzerī; var attīstīties arī vairogdziedzerī, kuņģa un zarnu gļotādā, virsnierēs, aknās, nierēs, retāk — aizkuņģa dziedzerī, siekalu dziedzeros, hipofīzē, ādas dziedzeros.
ADENOMA ir apaļas formas mezgls; tā ieslēgta kapsulā, vairāk vai mazāk norobežota no blakusaudiem. Ja ADENOMA pārsvarā saistaudi, tā ir fibroadenoma. Reizēm ADENOMA dziedzeru pūslīšos sakrājas daudz sekrēta, kas pārpilda dziedzerus un izveido cistas — cistadenomas. Dažas ADENOMA un cistadenomas var pārveidoties ļaund. audzējāvēzī. Biežāk tas vērojams olnīcās, dzemdē, arī sieviešu krūts dziedzerī.

Ārstē ķirurģiski.
  • Komentāri: 1 no 1
2017-08-21 16:06:30

Līga

Man ir jautājums. analīzes uzrādīja, ka man prolaktīna līmenis ir 1397, es saprotu, ka tas ir paaugstināts līmenis. daktere neatbild uz zvaniem pagaidām, un tāda nepatīkama sajūta, jo griezos pie ārsta ar dažiem jautājumiem, kas man izraisa diskomfortu, cenšos mieru saglabāt, bet nu, kamēr sagaidīšu atbildi!

Pievienot komentāru