SIEKALU DZIEDZERI

Latīņu val.: glandulae salivales

gremošanas orgāni, kas izstrādā siekalas un ievada tās mutes dobumā.

Izšķir mazos un lielos SIEKALU DZIEDZERI. Mazie SIEKALU DZIEDZERI izkaisīti visā mutes dobuma gļotādā; tos sauc pēc atrašanās vietas — par lūpu, vaigu, mēles un aukslēju dziedzeriem. Lielie SIEKALU DZIEDZERI atrodas ārpus mutes dobuma, kurā atveras tikai to izvadkanāli.

Ir 3 pāri lielo SIEKALU DZIEDZERI: pieauss, zemžokļa un zemmēles SIEKALU DZIEDZERI. Pieauss SIEKALU DZIEDZERI ( glandula parotis) ir vislielākais (masa 20—30 g); atrodas zem ādas uz priekšu un uz leju no auss gliemežnīcas. Tā izvadkanāls šķērso košļāšanas muskuli, izurbjas cauri vaiga muskulim un atveras vaiga gļotādā iepretim otrajam augšējam lielajam dzeroklim.

Ja dziedzeris iekaisis, auss priekšpusē vērojams pietūkums. Viens no šā dziedzera iekaisuma veidiem ir epidēmiskais parotīts.

Zemžokļa SIEKALU DZIEDZERI (glandula submandibularis) masa 10—15 g; tas atrodas zem ādas pie apakšžokļa iekšējās virsmas. Tā izvadkanāls atveras mutes dobuma apakšējā sienā zem mēles, pie mēles saitītes. Zemmēles SIEKALU DZIEDZERI (glandula sublingualis) masa 4—5 g; tas atrodas zem mēles uz mutes dobuma apakšējās sienas zem gļotādas, kur veido zemmēles kroku. Dziedzera lielajam izvadkanālam ir kopēja atvere ar zemžokļa SIEKALU DZIEDZERI izvadkanālu, bet mazajiem izvadkanāliem ir daudzas sīkas atveres zemmēles krokā.

Pēc siekalu rakstura izšķir serozos SIEKALU DZIEDZERI — izdala olbaltumvielām bagātas, šķidras siekalas (pieauss SIEKALU DZIEDZERI un daļa mēles SIEKALU DZIEDZERI ); gļotu SIEKALU DZIEDZERI — izdala gļotainas, staipīgas siekalas ( aukslēju SIEKALU DZIEDZERI un daļa mēles dziedzeru); jauktos SIEKALU DZIEDZERI — izdala jauktas siekalas ( lūpu, vaigu SIEKALU DZIEDZERI, daļa mēles dziedzeru, zemžokļa un zemmēles SIEKALU DZIEDZERI).
  • Komentāri: 4 no 4
2016-02-09 05:19:44

Sāp

Labdien, man ir piepampuši zemžokļa siekalu dziedzeri, un tie sāp, grūti ēst vai vispār kaut ko norīt... ko darīt, kā ārstēt? Ir kādam bijis?

2015-01-07 15:44:34

janis

udens trūkums organismā-organisms prasa vismaz 1,5l dienā jeb 30 ml uz svara 1 kg.un labu ūdeni-ph atbilstošu dzīvu un ar mikroelementiematbilstošā daudzumā.

2014-12-10 07:36:59

sausa mute

Ja deguns ir ciet, tad nekas cits neatliek kā elpot caur muti. Tad mute arī izžūst. Sevišķi, ja lietots alkohols, kas paātrina organisma atūdeņošanu.
Vajag ņemt pie gultas glāzi ūdens un iedzert, ja iznāk pamosties ar sausu muti.

2014-12-08 14:39:15

Inese Spinga

Labdien,
apmēram pirms mēneša nakti pamožas ar absolūti sausu muti.Izlasīju visus rakstus par siekalu dziedzeru slimībām.Man nav nedz sapampumu,nedz sāpes.Pēdējās naktīs jau biežāk mute ir pilnigi sausa.
Ludzu,ja iespējams atbildiet.
Ar cieņu
nese

Pievienot komentāru