Aizkuņģa dziedzeris

Latīņu val.: pancreas

iekšējās un ārējās sekrēcijas dziedzeris.

Atrodas aiz kuņģa pie vēdera dobuma mugurējās sienas. Aizkuņģa dziedzeris ir garens, ar nelīdzenu virsmu; masa apm. 70—80 g.
Dziedzerim izšķir galvu, ķermeni un asti. Galva atrodas divpadsmitpirkstu zarnas izliekumā, bet aste sasniedz liesu. Aizkuņģa dziedzeris ārējās sekrēcijas daļu veido pūslīši (alveolas), kuri apvienoti daiviņās, ko apņem irdeno saistaudu slānītis.
Alveolas izdala Aizkuņģa dziedzeris sulu (apm. 1/2—3/4 1 diennaktī), kas pa sīkiem izvadkanāliņiem saplūst Aizkuņģa dziedzeris izvadkanalā. Tas stiepjas visa Aizkuņģa dziedzeris garumā, tad saplūst ar kopējo žultsvadu, izveidojot nelielu paplašinājumu — ampulu, kas atveras divpadsmitpirkstu zarnā. Ap ampulas atveri gludās muskulatūras kūlīši veido slēdzējmuskuli. Tam kontrahējoties, atvere noslēdzas, bet atslābstot — atveras. Tādējādi tiek regulēta žults un Aizkuņģa dziedzeris sulas ieplūšana divpadsmitpirkstu zarnā baribas sagremošanas laikā.

Aizkuņģa dziedzeris sulā ietilpst daudzi fermenti, kas šķeļ olbv. (tripsīns, himotripsīnš, karbooksidāze), taukus (lipāze) un ogļhidrātus (amilāze, mal-tāze). Šie fermenti piedalās barības vielu šķelšanas procesos zarnās.
Aizkuņģa dziedzeris iekšējās sekrēcijas daļu veido īpašas šūnas, kas izvietotas nelielās grupiņās (diametrs 0,1—0,3 mm) starp alveolām pa visu dziedzeri. Sīs šūnu grupas — Aizkuņģa dziedzeris (Langerhansa) saliņas — ir apm. 1/35 no visa dziedzera masas. Vairāk to ir dziedzera astes daļā.
Katru saliņu no apkārtējām alveolām atdala plāns saistaudu slānis. Starp saliņas dziedzeršūnām ir daudz asins kapilāru. Saliņās izstrādātie hormoni ieplūst tieši asinīs. Saliņām nav izvadkanāla. Aizkuņģa dziedzeris saliņas izstrādā hormonus insulīnu un glikagonu (aizkuņģa dziedzera hormoni).


Paskaidrojumi attēlam:
1-aizkuņģa dziedzera galva
2-aizkuņģa dziedzera izvadkanāls
3-divpadsmitpirkstu zarnas lielā kārpiņa
4-kopējais žultsvads
5-divpadsmitpirkstu zarna
6-žultspūšļa izvadkanāls
7-žultspūslis
8-labais aknu izvadkanāls
9-vārtu vēna
10-aknu artērija
11,14-apakšējā dobā vēna
12-aizkuņģa dziedzera ķermenis
13-aizkuņģa dziedzera aste
  • Komentāri: 1 no 1
2012-06-18 13:26:43

neslimo.lv

15g.v. pusaudzis izgudro aizkuņģa dziedzera (pancreas) vēža testu, kas 400x labāks un 26000x lētāks par esošo (angl.) http://www.fastcoexist.com/1679873/a-cheap-accurate-cancer-sensor-created-by-a-15-year-old

Pievienot komentāru