KATARAKTA

Latīņu val.: cataracta
Skaidrojums: gr. katarrhaktēs ūdenskritums

acs lēcas apduļķošanās.

KATARAKTA izveidošanās cēloņi ir dažādi — embrionālās attīstības traucējumi, lēcas meh. bojājumi, jonizējošā starojuma iedarbība, vit-u trūkums acs audos, intoksikācija, vispārējas organisma slimības (cukura diabēts, tetānija). dažādi patol. procesi acī ( glaukoma, iridociklīts, stipra tuvredzība).
Izšķir piedzimto un iegūto KATARAKTA.
Piedzimtā KATARAKTA parasti ir stacionāra (neprogresējošā KATARAKTA). Apduļķojums lokalizējas gk. lēcas priekšējās vai mugurējās kapsulas centrā un redzes asumu maz ietekmē, vai arī apduļķojums lēcas vidū līdzīgs diskam un stipri samazina redzes asumu.
Iegūtā KATARAKTA — visbiežāk vecuma un traumatiskā — ir progresējošā KATARAKTA, tāpēc redzes asums pakāpeniski samazinās. Vecuma KATARAKTA attīstās 50—60 g. vecumā. Sākumstadijā apduļķojumi spieķīšu veidā atrodas lēcas perifērijā, redzes traucējumus neizraisot. Retāk KATARAKTA sākas no centra un redze pavājinās jau pašā sākumā. Pakāpeniski apduļķojums palielinās, tomēr daži lēcas rajoni vēl ir caurspīdīgi (negatava KATARAKTA).

KATARAKTA nogatavošanās var ilgt gadiem. Kad apduļķojums ir skāris visas lēcas daļas (gatava KATARAKTA), tā kļūst pelēkbalta, un redzes asums parasti tad ir samazinājies līdz gaismas sajūtai. Process parasti skar abas acis. Vēlākajās attīstības stadijās KATARAKTA var pārgatavoties — lēca sašķidrinās, un tajā peld brūns kodols. Šāda KATARAKTA var izraisīt acs iekšējā spiediena paaugstināšanos, kā arī acs asinsvadu apvalka iekaisumu.
Traumatiskā KATARAKTA attīstās gk. kontūziju.un acs ābola ievainojuma gadījumā, kad tiek ievainota lēcas kapsula. Lēcas viela strauji uzbriest un sašķidrinās, apduļķojums pārņem visu lēcu.

Ārstēšana sākumstadijā konservatīva (riboflavīna, askorbīnskābes, jodkālija, cisteīna pilieni acī), vēlākajās stadijās — ķirurģiska (lēcu izoperē kopā ar kapsulu). Pēc operācijas gaismas staru laušana acī pavājinās apm. par 10 dioptrijām, tāpēc slimniekam jālieto brilles ar stipri izliektiem stikliem vai kontaktlēcas.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru