TUVREDZĪBA

Latīņu val.: myopia

—- acs refrakcijas anomālija, kuras dēļ cilv. slikti redz tālumā.

TUVREDZĪBA rodas, ja acs ass garums ir pārāk liels vai arī acs optiskā sistēma pārāk stipri lauž gaismas starus (↑ attēlu rakstā acs refrakcija). Acī ar normālu refrakciju paralēlie gaismas stari, ko atstaro priekšmeti, tiek lauzti un krustojas fokusā uz tīklenes. Tuvredzīgā acī ienākošie paralēlie gaismas stari krustojas tīklenes priekšā, tāpēc uz tīklenes veidojas neskaidrs priekšmetu attēls.

Izšķir 3 TUVREDZĪBA pakāpes: vājo — līdz 3 dioptrijām, vidējo — 3—6, stipro — 6 un vairāk dioptriju.

Stipra TUVREDZĪBA (10 un vairāk dioptriju) saistīta ar stiklveida ķermeņa apduļķojumiem, pārmaiņām tīklenē un dzīslenē. Stiklveida ķermenī notiekošo destruktīvo pārmaiņu izraisītie apduļķojumi met ēnu uz tīklenes, parādās t.s. lidojošās mušas — sīki, pelēki punktiņi (lielāki redzes traucējumi parasti nerodas). Stipri tuvredzīgās acīs biežāk nekā veselās var rasties saasiņojumi tīklenē un stiklveida ķermenī, deģeneratīvas pārmaiņas tīklenes un dzīslenes centrālajā daļā un tīklenes atslāņošanās. TUVREDZĪBA veicina redzes higiēnas neievērošana (nepietiekams apgaismojums, ilgstoša lasīšana vai rakstīšana ar zemu noliektu galvu utt.), it sevišķi, ja ir novājināts organisms. TUVREDZĪBA visbiežāk sāk veidoties skolas vecumā.

Ārstēšana. TUVREDZĪBA labo, lietojot brilles ar ieliektiem stikliem. Stipru TUVREDZĪBA labo ar kontaktlēcām un teleskopiskajām brillēm.

Profilakse. Pareiza redzes higiēna un apgaismojums: lasīt dienas gaismā vai mākslīgajā apgaismojumā (60 W spuldze ar abažūru), turot grāmatu 30—35 cm attālumā; ik pēc 30—40 min. nepieciešams 10—15 min. pārtraukums. Skolēniem, kuriem TUVREDZĪBA progresē, režīms jāievēro gan skolā, gan mājās.
Tuvredzīgiem jānēsā brilles un jābūt acu ārsta kontrolē; ieteicama fizkultūra un sporta veidi bez fiz. sasprindzinājuma un ar to saistītās asins pieplūdes galvā. Ļoti stipras TUVREDZĪBA gadījumā jāizvairās no satricinājumiem un sitieniem (tie rada asinsizplūdumus acī, kā arī tīklenes atslāņošanos).
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru