KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris

Latīņu val.: struma

KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris gadījumā palielinās vairogdziedzera epitēlijs, saistaudi vai limfoidālie audi.

Vairogdziedzera epitēlija kompensatoriska hipertrofija rodas sakarā ar joda trūkumu uzturā un dzeramajā ūdenī, sakarā ar traucējumiem vairogdziedzera hormona tireoidīna sintēzē, kā arī mūža posmos, kad organismam nepieciešams palielināts hormonu daudzums (pubertāte, grūtniecība u.c.).
Vairogdziedzera palielināšanās var būt saistīta ar organismam nevajadzīgu pastiprinātu vairogdziedzera hormona sintēzi (kākslis, difūzais toksiskais). Vairogdziedzeris palielinās arī iekaisuma un audzēja gadījumā.

Parasti ar terminu «kākslis» apzīmē tādu vairogdziedzera palielināšanos, kad nav novērojami citu orgānu darbības traucējumi. Joda trūkumu organismā un KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris rašanos var veicināt slikti hig. apstākļi, hipovitaminozes, helmintozes u.c. faktori. Ar KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris saslimst gk. sievietes (pat 8 reizes biežāk nekā vīrieši); saslimstība zēniem un meitenēm līdz 11 g. vecumam ir vienāda.

KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris slimnieki sastopami visās pasaules zemēs, gk. kalnu rajonos. Piejūras rajonos KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris slimnieku ir mazāk nekā citur. Ja KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris kādā vietā ir bieža parādība, šādu apvidu sauc par endēmiskā KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris apvidu. Šādos apvidos ar KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris slimo vairākums cilvēku — gan bērni, gan pieaugušie — un arī dzīvnieki. Endēmiskā KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris apvidiem raksturīgs mazs joda daudzums augsnē un ūdenī.

Ārstē ar vairogdziedzera hormona vai joda preparātiem. Reizēm nepieciešama operācija.

Profilakse. Iedz. jānodrošina ar pilnvērtīgu uzturu un labu dzeramo ūdeni, jāuzlabo hig. apstākļi un laikus jāatklāj saslimšanas gadījumi. Endēmiskā KĀKSLIS, palielināts vairogdziedzeris apvidos vārāmais sāls lietojams ar joda piejaukumu.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru