VAIROGDZIEDZERA HORMONI

Zāļu kods: H03AA

trijodtironīns, tiroksīns un tiredkalcitonīns.

Pirmo divu vairogdziedzera hormonu molekulā ietilpst jods, tāpēc normālai vairogdziedzera darbībai nepieciešams, lai organisms regulāri saņemtu jodu (cilv. to saņem ar uzturu un ūdeni). Trijodtironīna un tiroksīna darbība ir vienāda: tie pastiprina oksidācijas procesus audos, ietekmē olbv., ogļhidrātu un ūdens maiņu, paaugstina pamatmaiņu. Tireokalcitonīns darbojas pretēji parathormonam (epitēlijķermenīšu hormons) un samazina kalcija daudzumu asinīs.
Pastiprinātai vairogdziedzera darbībai (hipertireozei) raksturīga paaugstināta pamatmaiņa, pastiprināta uzbudināmība, paaugstināta , novājēšana (skat. kākslis, difūzais toksiskais). Pastiprinātu vairogdziedzera hormonu izdalīšanos var izraisīt arī pārmērīga psihiska un fiziska slodze.

Normāli vairogdziedzera hormonu izdalīšanās ir nedaudz pastiprināta pubertātes periodā. vairogdziedzera darbības pavājināšanās (hipotireozes) cēloņi ir dažādi. vairogdziedzera darbība pakļauta cns kontrolei. Tās aktivitāti regulē neirohumorāls mehānisms ar hipotalāma un hipofīzes starpniecību. Ja asinīs samazinās vairogdziedzera hormonu koncentrācija, hipotalāms izdala īpašus peptīdus (atbrīvotājfaktorus), kas stimulē hipofīzes hormona tireotropīna izdalīšanos, bet tas savukārt — vairogdziedzera hormonu sintēzi un izdalīšanos asinīs.

vairogdziedzera funkcionālā stāvokļa novērtēšanai nosaka pamatmaiņu, joda koncentrāciju asinīs, vairogdziedzera spēju saistīt jodu.

Saistītās zāles

  • Komentāri: 1 no 1
2015-06-04 15:54:31

gudrīte

precizējot - uzturs nevis gaļa, zivis, olas, bet gan augu valsts, kas organismā spēj pārstrādāties un saražot vajadzīgo joda daudzumu normālai vairogdziedzera darbībai.

Pievienot komentāru