grupa slimību, kas sastopamas gk. vai tikai bērniem un saistītas ar bērna organisma attīstības īpatnībām. Bērni slimo arī ar pieaugušo slimībām, kas bērniem un it īpaši zīdaiņiem parasti noris savdabīgi.

Katram bērnu vecumperiodam raksturīgas noteiktas slimību grupas. Jau pirms grūtniecības iestāšanās nākamā bērna veselību apdraud vecāku lietotais alkohols un nikotīns, tāpat arī citi faktori, piem., radioaktivitāte, kaitīgas ķīm. vielas, ārstn. līdzekļi, kas nelabvēlīgi ietekmē dzimumšūnas. grūtniecības laikā auglis var saslimt ar dažādām inf. slimībām (masaliņām, gripu, listeriozi, sifilisu u.c), strutojošajām (streptokoku un stafilokoku) inf., toksoplazmozi. auglim kaitē arī nepareizs mātes dzīves veids (piem., vienpusīgs uzturs). grūtniecības toksikozes, anēmija, iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības (cukura diabēts, difūzais toksiskais kākslis U.C), vecāku asins grupu nesaderība, dažādi medikamenti u.c faktori.

jaundzimušā periodā bērnam var rasties akūti elpošanas traucējumi (piem., asfiksija) un asinsizplūdumi pēc dzemdību traumām, var izpausties attīstības traucējami, jaundzimušo hemolītiskā slimība, kā arī dažas iedzimtas slimības. Caur nabas brūci, ādas plīsumiem un gļotādu bērns viegli inficējas ar strutas radošiem mikroorganismiem (gk. stafilokokiem) un dažādiem vīrusiem, kas nereti izraisa sepsi, plaušu karsoni u.c. slimības.

zīdaiņa periodā bērni slimo ar augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, bronhītu, plaušu karsoni, rahītu, anēmiju un dažādām gremošanas orgānu slimībām — dispepsiju, koliinfekciju, dizentēriju u.c. Biežāk saslimst bērni, kas saņem vecumam neatbilstošu uzturu (mākslīgi ēdināti, pārāk vēlu piebaroti u.c.) un tiek nepareizi kopti (pārmērīgi silts apģērbs, svaiga gaisa trūkums, netīrība). zīdaiņa periodā parādās arī iedzimti vielmaiņas traucējumi.

Mazbērna un pirmsskolas periodā bērni bieži slimo ar augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, bronhītu, plaušu karsonī. Iedzimtās imunitātes mazināšanās dēļ bērni biežāk saslimst ar bērnu inf. slimībām — masalām, vējbakām, skarlatīnu, epidēmisko parotītu, garo klepu u.c, kā arī ar tuberkulozi. Bērni biežāk slimo arī ar slimībām, kuru attīstībā nozīme ir alerģijai (bronhiālā astma, reimatisms, ekzēma, nefrīts u.c.), kā arī ar helmintozēm.

Jaunākajā skolas periodā līdzās bērnu inf. slimībām rodas iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi, bērni slimo ar angīnu, reimatismu, nervu slimībām. Vidējā un vecākajā skolas periodā raksturīgi iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi. Var būt dažādi nervu sistēmas un asinsrites sistēmas darbības traucējumi, reimatisms.

profilakse. augļa antenatālā aizsardzība, dzemdību traumu novēršana, bērna rūpīga kopšana, pareiza ēdināšana un norūdīšana, profilaktiska potēšana pret tbc, masalām, difteriju, poliomielītu u.c. inf. slimībām, normālas fiz. attīstības nodrošināšana (fizkultūra, sports).
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru