var būt labdabīgi vai ļaundabīgi un var lokalizēties gandrīz visās acs daļās.

No labdabīgiem audzējiem plakstiņos sastopamas kārpas, acs ābolā samērā reti — cistas, varavīksnenes pigmentaudzēji.
Biežāk ACU AUDZĒJI ir ļaundabīgi, plakstiņa vēzis parasti lokalizējas_ apakšējā plakstiņa iekšējā stūrī. Ādā rodas sabiezējums, tā vidū—padziļinājums, ko nereti sedz asiņaina krevelīte, kura pēc noņemšanas drīz izveidojas no jauna. Ja neārstē, audzējs var pāriet uz acs dobumu un aci.
Ārstē ar operāciju un staru terapiju.

Retinoblastoma — visvairāk izplatītais ACU AUDZĒJI bērniem, parasti 3—4 g. vecumā. Tās sākumstadiju var konstatēt, izmeklējot aci oftalmoskopiski. Vecāki parasti pamana dzeltenīgi zaļganu zīlītes spīdumu (amaurotiskā kaķa acs) tikai tad, kad retinoblastoma aizņēmusi acs ābola lielāko daļu un acs bieži vien jau ir neredzīga. Samērā drīz rodas metastāzes limfmezglos, galvaskausa kaulos u.c. Ja retinoblastoma izaug cauri acs ābola sienai un izplatās acs dobumā, acs ābols izspiežas uz āru (eksoftalms).
Ārstēšana — acs ābola izņemšana (enukleācija), ķīmijterapija.

Melanomas acs mīkstajos apvalkos (varavīksnenē, starenē un dzīslenē) visbiežāk ir pieaugušajiem. Tās ir dzeltenīgi līdz brūni mezglveida audzēji, paceļas virs varavīksnenes virsmas, to robeža asa, nelīdzena, gar malām pigmenta izsējums. Aug lēni un pamazām izraisa pārmaiņas — acs spiediena paaugstināšanos (sekundāro glaukomu). kataraktu. Starenes un dzīslenes melanomas ilgu laiku var palikt nepamanītas, jo bez speciālām izmeklēšanas metodēm nav saskatāmas. Slimnieks pie ārsta griežas tikai tad, kad stipri pasliktinās redze. Dažreiz dzīslenes melanomas gadījumā samērā agri rodas priekšmetu formu izkropļojumi, defekti redzes laukā (skotomas) un mirgošana acīs.
ACU AUDZĒJI ārstēšana. Starenes un varavīksnenes audzējus, ja tie nav pārāk plaši, izoperē, dzīslenes audzējus sākumstadijā ārstē ar fotokoagulāciju, vēlīnā stadijā — ar operāciju.
  • Komentāri: 2 no 2
2020-02-23 20:43:54

Vitai

Vai tad nu uzreiz audzējs. Skat. vispirms miežagrauds vai krusas grauds.

2020-02-22 17:54:16

Vita

Man zem apakśejam skropstam ir tada ka karpa ko man darit.

Pievienot komentāru