PLAUŠU KARSONIS
pneimonija
plaušu iekaisums

Latīņu val.: pneumonia
  • Starptautiskā slimību klasifikācija (ssk10)
    Kods: J10-J18
    Klasifikātorā:
    • Elpošanas sistēmas slimības J00-J99
      • Gripa un pneimonija J10-J18
      • Gripa ar identificētu gripas vīrusu J10
      • Gripa, ja vīruss nav identificēts J11
      • Citur neklasificēta vīruspneimonija J12
      • Streptococcus pneumoniae ierosināta pneimonija J13
      • Haemophilus influenzae ierosināta pneimonija J14
      • Citur neklasificēta bakteriāla pneimonija J15
      • Citu mikroorganismu ierosināta, citur neklasificēta pneimonija J16
      • Pneimonija citur klasificētu slimību dēļ J17
      • Neprecizēta mikroorganisma ierosināta pneimonija J18
  • Avots
    Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.


dažādas izcelsmes iekaisums mazākos vai lielākos plaušu apvidos. Biežākais PLAUŠU KARSONIS cēlonis ir inf. nosprostojums vai kairinājums (asinis, gļotas, svešķermenis, ķīm. vielas u.tml.).

Izšķir primāro un sekundāro PLAUŠU KARSONIS (tiek lietots arī iedalījums krupozajā pneimonijā un bronhopneimonijā). Primāro PLAUŠU KARSONIS var ierosināt baktērijas vai vīrusi. Bakteriālo pneimoniju jeb krupozo pneimoniju visbiežāk ierosina pneimokoks, kas atrodams slimnieka krēpās, dažreiz arī asinīs. Retāk šā veida PLAUŠU KARSONIS izraisa stafilokoks, hemolītiskais streptokoks un Frīdlendera nūjiņa.

Saslimšanu sekmē saaukstēšanās, pārsalšana, pārpūle vai arī kaitīgi arodfaktori, traumas u.tml. Pēc izslimošanas imunitāte nerodas, viens un tas pats cilv. ar bakteriālo pneimoniju var slimot vairākkārt. Ar šo PLAUŠU KARSONIS slimo dažādā vecumā, izņemot zīdaiņus un ļoti vecus cilv. Tipiskos gadījumos slimība sākas ar drebuļiem, paaugstinās līdz 40°, sāp galva un krūtis, turklāt sāpes krūtīs pastiprinās dziļākas ieelpas laikā.
Pirmajās slimības dienās ir klepus un var izdalīties nedaudz staipīgu, rūsganu krēpu. Elpošana sekla, paātrināta, bieži sāpīga, arī pulss paātrināts, seja sārta vai zilgana. Uz lūpām un deguna rodas ūdeņainas pūtītes. Agrāk, kad vēl nebija pretmikrobu līdzekļu, strauja t krišanās (krīze) iestājās 7. vai 9. dienā. Tagad parasti pazeminās agrāk (3.—4. dienā) un nav krīzes.

Slimība smagāk noris vecākiem cilv. Bīstamākās šā PLAUŠU KARSONIS formas ir migrējošā pneimonija (iekaisums ceļo no vienas plaušu daivas uz otru) un totālā pneimonija (vienlaicīgs vairāku daivu vai pat visas vienas plaušas iekaisums). Smagākās komplikācijas — plaušu abscess vai gangrēna, sastrutojums pleiras dobumā, sirds un asinsvadu bojājums.

Visbiežākā komplikācija ir iekaisuma nepilnīga uzsākšanās un pāreja hron. pneimonijā. Vīruspneimonija visbiežāk pievienojas kādai vīrusu inf., piem., gripai, adenovirusālai slimībai, masalām, drudzim, ornitozei. Organismā, ko novājinājusi vīrusu inf., aktīvas kļūst arī baktērijas, kuru parasti daudz mutes dobumā un augšējos elpošanas ceļos.

Vīruspneimonija izpaužas gandrīz tāpat kā bakteriālā pneimonija, tomēr tās simptomi nav tik spilgti. Tās gaita var būt dažāda — gan viegla, gan ļoti smaga. Sekundārais PLAUŠU KARSONIS bieži rodas vecākiem cilv., kas slimo ar hroniskām plaušu slimībām (piem., plaušu emfizēmu, bronhiālo astmu). vai pievienojas bronhītam un hroniskām sirds slimībām, kad radies sastrēgums mazajā asinsrites lokā. Ierosi var būt pneimokoki, streptokoki vai stafilokoki, kas lielā daudzumā atrodami slimnieka krēpās. Bieži pat grūti pateikt, kas ir slimības ieros. Sekundārs

PLAUŠU KARSONIS var rasties arī, ja bronhos iekļūst svešķermenis (aizrijoties ar ēdienu, jaundzimušajam aizrijoties ar augļa ūdeni, slīcējam sarijoties ūdeni). Šis PLAUŠU KARSONIS sevišķi smags ir zīdaiņiem un ļoti veciem cilv. Sekundārā PLAUŠU KARSONIS norise var būt dažāda, tāpēc vienmēr, kad ir drudzis, klepus, krēpas, aizdusa, durošas sāpes krūtīs, vispārējs nespēks, turklāt lūpas kļuvušas zilganas, bet seja stipri sārta, jāatceras, ka var būt sācies PLAUŠU KARSONIS, un jāizsauc ārsts.

Ārstēšanai ir 3 galv. uzdevumi: vājināt baktērijas ar atbilstošām sulfanilamīdu un antibiotiku devām, stiprināt sirdi un asinsvadus un panākt pilnīgu iekaisuma uzsūkšanos. Nepieciešams stingrs gultas režīms, rūpīga kopšana un svaigs gaiss. Lai slimniekam būtu vieglāk elpot, jāpaaugstina pagalvis, istaba labi jāvēdina. Sevišķi rūpīgi jākopj zīdaiņi un mazbērni, kas vairākas st. dienā jānēsā vertikālā stāvoklī, ja iespējams, svaigā gaisā. Āda jānoberzē ar vāju spirta un etiķūdens maisījumu, bieži jāmaina veļa. Jārūpējas, lai regulāri izietu vēders. Rūpīgi jākopj mutes dobumsmēle un smaganas jātīra ar borglicerīna šķīdumā samērcētu tamponu.
Slimniekam diennaktī jāuzņem 2—3 1 šķidruma (atšķaidīta ābolu sula, kumelīšu tēja, kafija utt.). Jāierobežo vārāmā sāls patēriņš. Pēc katra grama zāļu jāizdzer pusglāze sārmaina minerālūdens (boržoma, narzāna).
Uzturam jābūt viegli gremojamam, jāēd bieži (5 reizes dienā), bet nedaudz: sakults olas dzeltenums, liess vistas buljons, kompoti, malta, liesa gaļa, kā arī kefīrs, biezpiens u.c. piena produkti. C vit. un B grupas vit. jāuzņem 3 reizes vairāk par normālo dienas devu. Medikamenti lietojami pēc ārsta norādījumiem. PLAUŠU KARSONIS slimniekiem, it sevišķi vecākiem cilv., regulāri jālieto sirds līdzekļi. Lai mazinātos sāpes un labāk izdalītos krēpas, lieto sinepju plāksterus, bankas un pretklepus līdzekļus. Kad kļuvusi normāla, gultas režīms vēl nepieciešams vismaz 3 dienas.
Jau kopš slimības sākuma jāuzsāk elpošanas vingrinājumi: 2 reizes dienā guļus 5—10 reizes dziļi jāieelpo un jāizelpo; vēlāk to dara 4 reizes dienā, kombinējot ar asinsrites uzlabotajiem vingrinājumiem.

Profilakse. Svarīgi ir sistemātiski norūdīt organismu. Nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskus dzērienus. Laikus jāārstē bojāti zobi, strutojošas mandeles, deguna blakusdobumu iekaisums, lai mazinātos autoinfekcijas iespējamība. Jāievēro darba aizsardzības noteikumi ķīm. cehos u.tml. vietās. Laikus jāārstē slimības, kas veicina PLAUŠU KARSONIS rašanos.

Kompensējamās zāles

Nosaukums latīniski: Amoxicillinum

  • Kods: J01CA04
  • Izrakstīšanas nosacījumi:
  • Kompensēšanas apjoms: 50%

Nosaukums latīniski: Amoxicillinum/Acidum clavulanicum

  • Kods: J01CR02
  • Izrakstīšanas nosacījumi:
  • Kompensēšanas apjoms: 50%

Nosaukums latīniski: Cefuroximum

  • Kods: J01DA06
  • Izrakstīšanas nosacījumi:
  • Kompensēšanas apjoms: 50%

Nosaukums latīniski: Cefprozilum

  • Kods: J01DA41
  • Izrakstīšanas nosacījumi:
  • Kompensēšanas apjoms: 50%

Nosaukums latīniski: Clarithromycinum

  • Kods: J01FA09
  • Izrakstīšanas nosacījumi:
  • Kompensēšanas apjoms: 50%
  • Komentāri: 15 no 20
2017-06-28 17:29:20

Dace

Es mocījos ar klepu vairāk kā 2 nedēļas, gribēju izārstēties ar tautas līdzekļiem, bet tos lietoju tik nedaudz... Kad beidzot aizgāju pie ārsta, trokšņu plaušās nebija, bet Dr. lika nodot analīzes uz iekaisumu. Parādījās ļoti palielināts rādītājs un dr. teica, ka vajagot ārstēties slimnīcā. Uztaisījām arī rengenu, kas uzrādīja plaušu karsoni. Pirmajā dienā slimnīcā 1 litrs zāļu + šķidruma caur sistēmu, šprices dibenā un inhalācija. Un klepus jau šķiet atkāpies, palika vieglāk.

2016-10-19 07:51:59

tatjana

Mans dels ar so slimo gimenes arsts nedzirdeja troksnus kad uztaisijam rengenu paradija ka mums ir plausas karsonis mums tadas procirduras sistena un elposana un zales laiz caur venam vel tablletes puvers manam delam tikai ir 1gads un7menesi vins to pacies un neraud tapat mocibas ir ar to neiesaku maziem berniem slimot

2015-06-04 13:39:25

Māris

Izlasīju un tā arī nesaprotu vai ir karsonis plaušās vai nav, vai kaut kāds vīruss. Ģimenes ārst 120 km attālumā, neliekas ērts risinājums.

Izgāju caur sausu klepu, iesnām, slapjāku klepu, 2 dienas ar 39 temperatūru, tagad palicis tikai klepus no nelielām krēpām elpceļos, ierosinās, kad straujāk uzelpoju.
Kā sāku Abflubin un Abflubin klepus sīrupu lietot un sinepju plāksterus, tā kļuva stipri/strauji labāk.

Saprotu, ka jāpārsēžas uz sārmainu ēdienu/dzērienu. Nobrīnījos, ka sāls jāierobežo.

Kāds ir "tautas" atkrēpošanās līdzeklis? (ACC)

2014-12-03 14:39:36

aina

kas tie vispār par jautājumiem? Vai jums prāts vispār jautāt ko tādu?! Gribat dzīvot eiet pa taisno uz slimnīcu!

2013-11-04 11:08:33

Dagnija Veidemane

Speciālisti brīdina: Latvijā krasi pieaugusi saslimšana ar plaušu karsoni

Latvijā pagājušās nedēļas laikā krasi palielinājusies saslimšana ar plaušu karsoni jeb pneimoniju, tāpēc cilvēkiem būtu ļoti jāuzmanās, lai nekļūtu par šīs bīstamās slimības upuriem, brīdina speciālisti.

"Mūsu aptiekās pēdējā laikā arvien vairāk cilvēki sev vai tuviniekiem iegādājas dažādus medikamentus augšējo un apakšējo elpceļu saslimšanu ārstēšanai, tostarp arī recepšu zāles. Lielāko satraukumu izraisa tas, ka cilvēki ir tik aizņemti un skrejoši, ka visu vajag ātri un uzreiz. Dažkārt nopietnākas saslimšanas, piemēram, gripa vai pneimonija, tiek uztvertas kā vienkārša saaukstēšanās," sacīja "EUROAPTIEKA" farmaceite Līva Feldmane.
Viņa norādīja, ka sarunās ar ģimenes ārstiem esot secinājusi - nereti cilvēki vēršas pie mediķiem novēloti, kad jau ir komplikācijas. Tāpēc ir svarīgi nepieļaut, lai parasta saaukstēšanās vai gripa pāraugtu plaušu karsonī, kas nopietnākos gadījumos var beigties letāli, it īpaši maziem bērniem un vecāka gadagājuma ļaudīm. Ja lietojot kādu preparātu, nav veselības uzlabojumu, bez kavēšanās ir jādodas pie ģimenes ārsta, mudina farmaceite.
Slimību profilakses un kontroles centra jaunākie gripas monitoringa dati rāda, ka nedēļā no 21. līdz 27.oktobrim pneimonijas gadījumos ambulatorajās iestādēs vērsušies par 54,1% vairāk pacientu nekā nedēļu iepriekš - kopumā bijuši 24,7 saslimšanas gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Vecumā no 5 līdz 14 gadiem un par 65 gadiem vecāku cilvēku grupā no 21. līdz 27.oktobrim reģistrēja attiecīgi 30,5 un 14,8 pneimonijas gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, turpretī iepriekšējā nedēļā pneimonijas gadījumi netika reģistrēti. Vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem nedēļā no 21. līdz 27.oktobrim ambulatorajās ārstniecības iestādēs pneimoniju gadījumos vērsās par 34,4% vairāk pacientu nekā nedēļā no 14. līdz 20.oktobrim.
"Veselības centrs 4" ģimenes ārste Dana Misiņa stāsta, ka hroniskas augšējo elpceļu un plaušu slimības vairāk saasinās rudenīgi vēsā un mitrā laikā, jo tad vīrusi labāk aktivizējas. Nereti pneimonija ir saaukstēšanās, bronhīta vai citas elpceļu slimības komplikācija. Pneimonijas izpausme ir klepus, drebuļi, temperatūra paaugstinās līdz 40 grādiem, sāp galva un krūtis, turklāt sāpes krūtīs pastiprinās dziļākas ieelpas laikā.

Pneimonijas pirmās pazīmes ir dzeltenas vai zaļganas krēpas klepojot, sāpes plaušās. Retos gadījumos var būt arī asins stīdziņas krēpās. Plaušu karsonis labi padodas antibiotiku terapijai, ko var noteikt tikai ārsts. Pašārstējoties plaušu karsoni pieveikt nevar, uzsver Misiņa.

Lai nesaslimtu, ļoti svarīga ir profilakse - imunitātes stiprināšana, lietojot pilnvērtīgu vitamīniem bagātu uzturu un uzņemot pietiekami daudz šķidruma, ieturot regulāras ēdienreizes, ievērojot sabalansētu dienas režīmu, veicot regulāras fizikās aktivitātes un atpūšoties svaigā gaisā, uzturot iekšējo mieru un pozitīvas emocijas, kā arī lietojot dabīgos imunitātes stiprinātājus, piemēram dzērvenes un ķiplokus.

Turklāt vajadzētu censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku, piemēram, masveida pasākumus slēgtās telpās, vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu, ģērbties piemēroti laika apstākļiem, kā arī rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā.

Pneimonija ir viena no izplatītākajām slimībām, ar kuru slimo visās vecuma grupās, un tā ir viena no galvenajiem vecāka gadagājuma un hroniski slimu cilvēku nāves cēloņiem. Turklāt tas pasaulē ir arī viens no galvenajiem nāves cēloņiem bērniem līdz piecu gadu vecumam. Ir pieejamas vakcīnas, lai novērstu noteiktu pneimoniju veidu rašanos. Īpaši tās rekomendējamas cilvēkiem ar hroniskām slimībām, piemēram, hroniskiem bronhītiem, diabētu, kā arī sirds un asinsvadu slimībām, informēja Misiņa.

dagnija.veidemane@euroaptieka.lv

2013-04-30 18:35:33

Annija

Man bija plaušu karsonis gāju pie ģimenes ārsta atklāja pneimoniju izrakstija antiobiotikas mājās noslimoju 23 dienas pec tam ārste ļāva iet uz skolu,bet klepus mazliet vēl bija.Tagad ir jau pagājuši 3 mēn un vēl ir,pirms 3 dienām atkāl sāku bieži klepot nezinu ko darīt mazliet bail palika pēc šiem komentāriem.Pie ārsta ar īpaši negribas iet varbūt varat ko ieteikt!

2012-09-30 17:10:25

Santa

es ari guleju slimnica ar plausu karsoni 2 reizes pec kartas un neiesaku nevienam ar to saslimt tada forma ka man bija javelk udens lauka 2 reizes,pirmo reizi man taisija punkciju un izvilka 1,5 litri skidruma,bet pec nedelas atkal punkciju taisija un izvilka 0,5 litri skidruma. Es nevienam neiesaku tadas sapes izjust kad taisa punkciju

2012-06-29 20:36:08

normunds

Mana sieva arī neārstējās.Vienmēr teica ka tie esot bronhi,vēl mīlēja uzpīpēt un iedzert.Tagad dažas dienas atpakaļ nomira 44 gadu vecumā.Ar to jokot nevar.

2012-05-11 22:53:22

puparts

izgāju 3 kursus ar antibiotikām,nu otrā slimnīca un atkal antibiotikas....Slimoju jau otro mēnesi...Esot plaušu karsonis...Temperatura normā un pleķis plaušas...Varbūt vajag pencilinu?

2010-12-23 07:58:07

Anna

Ja ir plaušu karsonis nekādā gadījumā neārstējiet to ar kaut kādām tautas receptēm vai pašizdomātā veidā.... pagulēšu, padzeršu tēju variants šeit neder.... labāk aizejiet vismaz pie ģimenes ārsta, lai antibiotikas izraksta... ja nav vēlme iet slimnīcā, tā arī ārstam pasakiet, bet neārstējiet paši..... mana mamma ar domāja ka nekas, pagulēs mājās un būs labi.... rezultāts tāds, ka nu vairs viņas nav starp mums... jauna sieviete - 42 gadi.... aizgāja no dzīves pāragri tikai tāpēc, ka neizārstēja plaušu karsoni līdz galam.... :( nebaidieties no ārstiem mīļie cilvēki....

2010-07-10 20:39:23

Dajan

manai mamai ir plausu karsonis, mokas no 25 junija, bija slimniica un tur neko neizdariija, noguleeja 7 dienas un viss par velti, mazliet vieglak palika, bet tagad majas atkal mokas, i temperatura i krutis sit, klepus, luudzu ieteiciet ko darit, palidziet

2010-05-22 11:57:36

Liena

oponēšu Sanitai!
Bērnudārzā ir iespēja saaukstēties TIEŠI TĀPĒC,ka vecāki ir bērnam ieskaidrojuši,ka NEDRĪKST ārā iziet bez tās šallītes un cepures.....tikai viņi ļoti nepiedomā,ka tas bērns bērnudārzā nesēž paklausīgi uz vietas bet ļoti aktīvi kustas un pavasarī un rudens sākumā satuntuļotais nedrīkstulis tā svīst,ka tur nu vecāki paši ir vainīgi. No rītiem ir vēss bet dienā,kad mazie iet ārā ir pietiekoši silts un tās visas entās cepures jaciņas un šalītes kuras bērns godprātīgi vecākiem klausot neļauj novilkt ari ir iemesls ātri saaukstēties!!!!!
Pilnībā piekrītu,ka jau no bērnības ir jārūdas,jo jebkura salimšana nav nekas patīkams, itsevišķi ja slimo bērni.

2010-04-27 09:39:54

Sanitai

No savas pieredzs (pašam 3 bērni). Sākumā bija diezgan līdzīgi. Problēmu rodas no tā, ka mājās bērnus kārtīgi saģērbj un pat tuntulē. Bērnu dārzā saģērbjas kā paši māk, ja paliek kārsti, tad noņem šalli un cepuri (ko mamma vai vecmamma nepieļauti) un attiecīgi saaukstējas.
Sākām pamazām norūdīt, un tās problēmas arī pamazām pazuda.
Ar vecāko piedzīvojām arī simulēšanu, lai paliktu mājās.

2010-04-26 19:56:56

Sanita

Meitai ir 7 gadi. 3 gadus atpakaļ sākām iet dārziņā, pirmais mēnesis beidzās ar saaukstēšanos un beigās ar plaušu karsoni. Protams slimnīca un antibiotikas. Tad pēc 3 mēnešiem tas pats atkārtojās. Atkal antibiotikas. Nakamais vēl pēc 5 mēnešiem. Tā skaitīšana jau sajuka. Šogad pirms Lieldienām atkal plaušu karsonis un antibiotikas, un tagad atkal

2010-01-17 11:54:35

mamma

manam 1 gadniekam ari plausu karsoni konstateja, pec 2menesu neveiksmigas arstesanas majas ar gimenes doka noradijumiem, un vecaki bez gimenes arsta zinas NEVAR PASI UZ SAVU GALVU AIZVEST UZ RGT UN NOBILDET, ta luk rezultats, Gruti tikt atpakal uz pekam. ARsti tik doma ka vairak naudu nopelnit nevis ka palidzet. Vecakos vispar neieklausas. Lai ari pats doks dzird ka trokni 2 nedelas pieturejas dikti bet nekas netika darits. Ta ka gribi negribi pasam vien jadoma ka tikt gala

Pievienot komentāru