Uzturā parasti lieto vistu, pīļu un zosu OLAS.

Dažādu putnu OLAS ir līdzīgas pēc ķīm. sastāva. Olā ir visas dzīva organisma attīstībai nepieciešamās uzturvielas. OLAS baltums satur albumīnus (pārsvarā), globulīnus, lizozīmu, avidīnu.
OLAS baltumā un dzeltenumā ietilpst daudzas neaizstājamas aminoskābes. OLAS dzeltenumā ir taukvielas, kas satur nepiesātinātās taukskābes, lecitīnu (8—10% ), holesterīnu (1,7—2%). Uzturā svarīga nozīme ir lecitīna un holesterīna daudzuma attiecībai. Tā kā ar lecitīnu bagāts uzturs palīdz normalizēt tauku, arī holesterīna maiņu organismā un olās lecitīna ir daudz vairāk nekā holesterīna, tās ir ieteicams uzturlīdzeklis aterosklerozes profilaksē. Vecāki cilv. var lietot 3—4 OLAS nedēļā. OLAS minerālvielās ietilpst fosfora, sēra, dzelzs, vara, kālija, nātrija, kā arī nedaudz kobalta sāļu. OLAS čaumalu veido gk. kalcija karbonāts.

OLAS (gk, dzeltenums) satur visus taukos šķīstošos vit, (A, D, E, K) un vairākus B grupas vit. (B1, B2, B12). Neviens uzturlīdzeklis nesatur tik daudz holīnaOLAS — 1700 hig% .
OLAS dzeltenumā ir daudz karotinoīdu, kas piešķir tam krāsu. A vit-a un karotinoīdu OLAS ir vairāk, ja putni saņem zaļbarību vai vitaminizētu barību. (Vistas OLAS ķīm. sastāvu un enerģētisko vērtību ↑ raksta uzturs 8. tabulā.)

Uzturvērtība lielāka svaigām OLAS. Bioloģiski vērtīgāks ir OLAS dzeltenums. Organisms vieglāk izmanto mīksti vārītas vai tvaicētas OLAS, grūtāk — taukvielās saceptas. Nav ieteicams dzert jēlas OLAS, jo kuņģa sulas ietekmē baltums sarec lielās pikās un ir grūti sagremojams. Turklāt jēlā OLAS baltumā avidīns kavē vit. biotīna izmantošanu organismā.

Ārstn. uzturā jālieto tikai diētiskās OLAS (pēc izdēšanas glabātas ne ilgāk par 5 dienām). Pīļu un zosu OLAS jau pirms izdēšanas var būt inficētas ar salmonellām (↑ salmonelozes). Lai novērstu saindēšanos ar tām (↑ arī uztura toksikoinfekcijas), ūdensputnu OLAS tirdzniecībā aizliegts realizēt. Salmonellas iznīkst, ja OLAS pēc izdēšanas uz 5—10 min. ieliek 5% hlorkaļķu šķīdumā.

OLAS kvalitāti nosaka pēc ārējā izskata, kā arī apskatot tās īpašā ierīcē — ovoskopā. Svaigas OLAS čaumala ir tīra, dzeltenums tikko saskatāms un atrodas centrā. Uzturā nedrīkst lietot OLAS, kurās dzeltenums pilnīgi sajaucies ar baltumu, čaumala necaurspīdīga, ar nenotīrāmiem plankumiem. OLAS uzglabā 1—2 ned. vēsā, tumšā telpā.
  • Komentāri: 3 no 3
2014-12-11 19:41:24

ieva

Esmu dzirdējusi, ka izkaisītās skrelozes sākuma stadijā
var lietot olu dzeltenuma injekcijas. Vai tas ir taisnība?

2009-02-12 07:42:14

aņuks

Vista izdēja piecus kilogramus smagu olu. Saskrēja reportieri un jautā vistai:
- Kā jums tas izdevās?
- Noslēpums.
- Kādi jums ir nākotnes plāni?
- Izdēt septiņus kilogramus smagu olu!
Reportieri jautā gailim:
- Kā jums tas izdevās?
- Noslēpums!
- Kādi jums nākotnes plāni?
- Sadot pa knābi strausam!

2009-02-09 21:12:11

aņuks

Skolotāja dabaszinību stundā rāda eksperimentu.
Trīs kolbās iemet pa tārpiņam. Pēc tam vienā kolbā iepūš cigaretes dūmus, otrā ielej nedaudz spirta, bet trešajā ieber olas baltumu.

Pēc kādām 10 min. tie tārpeļi, kur bija dūmi un spirts ir beigti. Tikai tas, kam iebēra olas baltumu žiperīgi kustas.

Skolotāja jautā, kādus secinājumus var izdarīt no šī eksperimenta.

Jānītis: Ja nedzers un nepīpēs, tad olās tārpi sametīsies.

Pievienot komentāru