mākslīgas detaļas, kuru uzdevums ir novērst zobu kroņu defektus, kā arī daļēji vai pilnīgi aizstāt zobus.

Ja zaudēti vairāki vai visi zobi un ja tie nav laikus protežēti, var rasties pārmaiņas apakšžokļa locītavās un deformēties žokļi. Pieaugušiem cilv. žokļa deformēšanās un manāma palikušo zobu pārvietošanās zobu rindu defektu virzienā noris lēnāk (parasti pēc vairākiem gadiem), bērniem šie procesi ir daudz ātrāki. Dažreiz arī bērniem izgatavo speciālas ZOBU PROTĒZES, kas aizstāj zaudētus pastāvīgos vai piena zobus, novērš žokļu deformāciju un saglabā vietu pastāvīgajiem zobiem, kas vēl nav izšķīlušies.

Pēc konstrukcijas izšķir neizņemamās un izņemamās ZOBU PROTĒZES.
Neizņemamās ZOBU PROTĒZES nostiprina uz dabiskajiem zobiem. Tās aizstāj tikai trūkstošos zobus, nerada neērtības sajūtu, un pie tām drīz pierod, šādas ZOBU PROTĒZES nevar izgatavot, ja nav saglabājies pietiekami daudz zobu, uz kuriem balstīt protēzi. Neizņemamās ZOBU PROTĒZES ir mākslīgie kroņi (izgatavo no zelta, nerūsošā tērauda, plastmasas, porcelāna), tapas zobi (zoba saknē ievadīta metāla tapa, uz kuras nostiprināts mākslīgais kronis) un tiltu protēzes. Neizņemamo ZOBU PROTĒZES trūkumi: zobi jāapslīpē, dažreiz šīs ZOBU PROTĒZES ir nepilnvērtīgas no estētiskā viedokļa, jo redzamas metāla (parasti zelta vai nerūsošā tērauda) detaļas.
Izņemamās ZOBU PROTĒZES ieliek pa dienu mutē un vakarā var izņemt.
Pilnās (totālās) plates, ko gatavo, ja mutē nav neviena zoba, sastāv no pamatnes, uz kuras nostiprināti mākslīgie kroņi; pie žokļiem un mutes gļotādas tās piestiprinās piesūcoties (piespiež atmosfēras spiediens). Augšžoklī šādas ZOBU PROTĒZES parasti nostiprinās labi, bet apakšžoklī tās reti izdodas labi nostiprināt, un, lai pie tām pierastu, nereti vajadzīga liela pacietība. Tāpēc apakšžoklī jācenšas saglabāt vismaz vienu zobu, lai būtu iespējams nostiprināt daļējās (parciālās) plates. Tās var būt ar pilnu pamatni, kad protēzes plastmasas pamatne piekļaujas zobu kakliņiem, var būt arī veidotas kā loka protēzes, kurām daļa pamatnes aizstāta ar metāla loku.
Loka protēzes ir ērtākas — mazāk traucē skaņu veidošanu, pie tām vieglāk pierast; tās ir labākas arī no zobu saudzēšanas viedokļa, jo zobu parodontu netraucē protēzes pamatne. Lai tās izgatavotu, jābūt saglabātam pietiekamam skaitam zobu, jo uz tiem jāpārnes daļa košanas slodzes.

ZOBU PROTĒZES derīguma ilgums atkarīgs no pārmaiņām žokļu kaulos un palikušajos zobos, vispārējā veselības stāvokļa un vecuma, kā arī no tā, cik ilgi pēc zobu izraušanas protēze gatavota. Ja ZOBU PROTĒZES gatavo tūlīt pēc zobu izraušanas, zobu ligzdiņām aizaugot ar kaulu, mainās žokļa kaula forma, protēze vairs nav precīza un ir jālabo vai jāpārtaisa. Parasti ZOBU PROTĒZES gatavo 4—6 ned. pēc zobu izraušanas. Zaudētu priekšzobu gadījumā, kā arī atsevišķu profesiju pārstāvjiem (skolotājiem, aktieriem) ZOBU PROTĒZES izgatavo pirmajās dienās pēc zobu izraušanas (agrīnā protezēšana). Šādas ZOBU PROTĒZES nav pilnvērtīgas, tās paredzētas gk. kosmētiskajam efektam un pirmajās ned. parasti jāaizstāj ar jaunām, precīzākām ZOBU PROTĒZES.

Atkarībā no veida ZOBU PROTĒZES kalpo 5—6 g. (var būt arī ilgāks laiks, sevišķi, ja lieto zobu apvalku kroņus un tiltus), pēc tam ZOBU PROTĒZES jāpārtaisa. Bērnu ZOBU PROTĒZES parasti ir pagaidu protēzes: pēc pusgada, gada vai nedaudz ilgāka laika tās pārtaisa vai arī, zobiem šķiļoties, vairs nelieto.
  • Komentāri: 3 no 3
2018-09-14 21:28:28

andra

man ir plastmasas plate augsa vai var est ko cietu piemeram riekstus utt. vai nevar saluzt

2016-07-05 20:44:55

Guntars

Labdien.
Kapec augseja zobu plate izraisa vemsanu?
Augsa nav neviena zoba un ir pilna plate.
Paldies!

2013-09-11 19:18:14

Līva Feldmane

Eksperti: Latvijā pensionāri bieži nesmaida mutes dobuma problēmu, nevis saīguma dēļ

Latvijā pensijas vecuma cilvēki bieži sabiedrībā slēpj smaidu un izvairās smieties nevis sapīkuma, bet mutes dobuma problēmu dēļ, secina zobārstniecības un farmācijas eksperti.

Novērojumi liecina, ka vecāka gadagājuma ļaudīm ir bažas, piemēram, ka var izkustēties zobu protēzes, tāpēc viņiem zūd pašpārliecība un viņi kautrējas smaidīt, atrodoties cilvēkos.

Tomēr ikvienā vecumā ir svarīgi smaidīt un smieties, jo tas labvēlīgi ietekmē veselību, izraisot tā dēvēto laimes hormonu jeb serotonīna izdalīšanos organismā. Aizmirstot smaidīt, mēs veicinām un paātrinām novecošanās procesus, atgādina aptieku tīkla "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.

Viens no risinājumiem, lai pensijas vecumā varētu no sirds smaidīt, ir protēžu līmes, kas iedarbojas uz 9-10 stundām.

"Šīs līmes ir efektīvas, ja protēzes labi pieguļ smaganām. Es tās iesaku pacientiem, kuri raizējas par protēžu noturīgumu," pastāstīja klīnikas "Adenta" vadītājs Rīgas Stradiņa universitātes profesors Pēteris Apse.

Viņš tomēr atzina, ka šāds pagaidu risinājums īpašu labumu nedos, ja protēzes būs vecas un kustīgas. Protēzists atgādināja, ka cilvēkiem ir jākoriģē vai jāmaina protēzes reizi septiņos gados - tad šādas līmes būs efektīvākas.

Apse arī pauda viedokli, ka valstij vajadzētu vairāk rūpēties par pensijas vecuma cilvēkiem, tostarp nodrošināt viņiem vismaz daļēju zobu protezēšanas pakalpojumu apmaksu. Daudzi vecāka gadagājuma ļaudis vēl jūtas pietiekami darba spējīgi, lai strādātu, taču ceļš uz darba tirgu viņiem ir slēgts, jo bieži nav naudas, lai savestu kārtībā zobus un labi izskatītos.

"Cilvēks bez zobiem faktiski ir invalīds, jo viņam ir grūti sakost ēdienu un doties sabiedriskās gaitās. Nesniedzot atbalstu protezēšanas pakalpojumiem, valsts patiesībā zaudē cilvēkus, kas varētu strādāt un maksāt nodokļus," teica profesors.

Viņš gan atzina, ka daļa vainas ir arī cilvēku domāšanā. "Mēs esam sabiedrība, kas piedzīvoja padomju laikus, kad zobārstniecības un citi medicīnas pakalpojumi bija bez maksas. Tāpēc cilvēkos nav iesakņojies priekšstats, ka daļa sava budžeta ir jāatvēl veselībai," piebilda Apse.

Aptiekās ir pieejamas dažādas protēžu līmes - tās visas ir stipras fiksācijas, atšķirties var tikai garša. Lai šis produkts dotu nepieciešamo efektu, svarīga ir pareiza tā lietošana, tāpēc ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija.

Vispirms rūpīgi jānotīra protēzes, kārtīgi noņemot iepriekšējo fiksējošo pastu atliekas ar zobu birsti, ziepēm un ūdeni. Tad kārtīgi jānožāvē un jāuzklāj plānu kārtiņu fiksējošā krēma uz kontaktvirsmām un protēzes centrā, izvairoties no ārējiem stūriem. Tad jāievieto protēze un neilgu laiku jānotur pareizā pozīcijā, pastāstīja "EUROAPTIEKA" farmaceite Līva Feldmane.

Pievienot komentāru