PLAZMODIJI

Latīņu val.: Plasmodium

vienšūnu tipa sporaiņu klases parazīti.

Pazīstamas apm. 60 PLAZMODIJI sugas, kas izraisa malāriju cilvēkiem, putniem, rāpuļiem, pērtiķiem un grauzējiem. Cilv. organismā var parazitēt 4 PLAZMODIJI sugas: P. vivax — trīsdienu malārijas ieros., P. malariae četrdienu malārijas ieros., P. falciparum —- tropiskās malārijas ieros. un P. ovale, kas retumis rada trīsdienu malārijai līdzīgu saslimšanu.

Visiem malārijas PLAZMODIJI raksturīgi 2 vairošanās cikli, no kuriem viens — bezdzimumcikls jeb šizogonija — noris cilv. organismā, bet otrs — dzimumcikls jeb sporogonija — Anopheles ģints odos. Odi invadējas, sūcot cilv. asinis, kurās ir malārijas PLAZMODIJI attīstības dzimumforma — gametocīti. Oda kuņģī gametocīti nobriest, apaugļojas un veido cistu — zigotu. Tā ir kustīga, ieurbjas oda kuņģa sienā, pārklājas ar apvalku un pārvēršas par oocistu. Oocistu daudzums vienā odā ir 1—500. Oocista ātri aug, tajā notiek kodolā vairākkārtēja dalīšanās, izveidojas ļoti daudz pavedienveida ķermenīšu — sporozoītu. To garums ir 14—15 µm, platums — 1 µm. Nogatavojusies oocista pārplīst, kustīgie sporozoīti nokļūst oda ķermeņa dobumā un kopā ar hemolimfu tiek iznēsāti pa visu tā ķermeni. Sporozoīti nokļūst arī oda siekalu dziedzeros.

Ja šāds invadēts ods iekož cilvēkam, tā organismā kopā ar oda siekalām iekļūst arī sporozoīti. Sākas PLAZMODIJI bezdzimumcikls, kas sākumā norisinās audos: zemādā (makrofāgos un fibroblastos), kā arī aknu šūnās. Audos sporozoīti attīstās par merozoītiem, kas nonāk asinīs un aktīvi iespiežas eritrocītos. Sākumā parazīts aizņem apm. 1/4—1/2 eritrocīta; tas aug un pamazām aizņem visu eritrocītu, tad sadalās atsevišķos merozoītos. Tie ir ieapaļas formas, 1—2 µm diametrā. Eritrocītiem plīstot, merozoīti nonāk asins plazmā un atkal ieurbjas eritrocītos. Bezdzimumcikls sākas no jauna.
Daļa merozoītu pārveidojas par vīrišķiem un sievišķiem gametocītiem. P. vivax un P. malariae gametocīti aizņem visu eritrocītu, P. falciparum gametocītiem ir pusmēness forma. Gametocītu turpmākā attīstība un saplūšana notiek oda organismā. Bezdzimumcikla ilgums cilv. organismā dažādām PLAZMODIJI sugām ir dažāds. P vivax, P. falciparum un P. ovale tas ilgst apmēram 48 st., P. malariae — 72 st. Malārijas PLAZMODIJI bezdzimumcikls var atkārtoties daudzas reizes, izraisot invadētajā organismā slimības lēkmes.
  • Komentāri: 2 no 2
2015-06-27 08:02:09

neslimo.lv

paldies, izlabojām

2015-06-25 23:32:22

Labojums

Pie plazmodijiem kaut kā plecu josla ietrāpījusies :)

Pievienot komentāru