sintētiski pretmikrobu līdzekļi.

Iedarbojoties uz mikrobu fermentiem, NITROFURĀNU PREPARĀTI traucē mikrobu elpošanu un kavē to attīstībai un dalīšanās procesiem nepieciešamās enerģijas uzkrāšanu. Parastā terapeitiskā koncentrācijā NITROFURĀNU PREPARĀTI nomāc mikrobu attīstību un vairošanos, bet lielākā koncentrācijā tos iznīcina. NITROFURĀNU PREPARĀTI piemīt plašs pretmikrobu darbības spektrs. Tie darbojas pret dažādiem strutojošo infekciju ierosinātājiem (stafilokokiem, streptokokiem), kā arī dizentērijas, paratīfa un anaerobu infekciju ierosinātājiem, pret dažiem vīrusiem un patogēnajām sēnēm. Mikrobu rezistence pret NITROFURĀNU PREPARĀTI attīstās lēni. Mikrobi, kas kļuvuši rezistenti pret citiem pretmikrobu līdz., piem., antibiotikām, parasti vēl ir neizturīgi pret NITROFURĀNU PREPARĀTI. medicīnas praksē izmanto vairākus NITROFURĀNU PREPARĀTI, kas atšķiras ar pretmikrobu darbības spektru un lietošanas īpatnībām.
Iedarbīgākie un biežāk lietotie NITROFURĀNU PREPARĀTI ir furacilīns, furadonīns, furazolidons, furagīns un solafūrs. Furacīlīna šķīdumu (1:5000) plaši lieto inficētu brūču un gļotādas apmazgāšanai, dobumu skalošanai, apdegumu ārstēšanai. Furacilīnu lieto arī ziedes veidā, izmanto arī iekšķīgi dizentērijas ārstēšanā.
Furadonīnu lieto iekšķīgi pret urīnceļu infekcijām. Tas ātri uzsūcas un izdalās caur nierēm, iedarbojoties uz urīnceļu mikrofloru. Viens no aktīvākajiem NITROFURĀNU PREPARĀTI ir furazolidons, ko lieto gk. pret zarnu infekcijām (dizentēriju, paratīfiem u.c). ginekoloģijā to izmanto trihomonu ierosināto maksts iekaisumu ārstēšanā. Furagīns darbojas pret mikrobiem, kas kļuvuši rezistenti pret antibiotikām un sulfanilamīdiem. Iekšķīgi to lieto pret urīnceļu infekcijām, ārīgi — ķirurģijā, ginekoloģijā un oftalmoloģijā. Solafūrs ir furagīna šķīstoša forma. To ievada vēnā ilgstošu infūziju veidā, tā sasniedzot pietiekami lielu koncentrāciju asinīs. ādas sēnīšslimību ārstēšanā lieto īpašu NITROFURĀNU PREPARĀTI — nitrofurilēnu.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru