LAKTĀCIJA

Skaidrojums: lat. lactare dot pienu

process, kurā krūts dziedzeri izstrādā un izdala pienu.

LAKTĀCIJA sākas pēc dzemdībām, bet dziedzeru sagatavošanās LAKTĀCIJA ir ilgstošs neirohumorāls process, kas noris grūtniecības laikā. Jau pirms dzemdībām un dažas dienas pēc dzemdībām izdalās nedaudz t.s. jaunpiena. Tas ir dzeltens šķidrums ar ieskābu, īpatnēju garšu, blīvāks nekā piens. Tajā ir vairāk fermentu, albumīnu, globulīnu, lecitīnu, fosfora, kalcija un magnija, bet mazāk kazeīna un piena cukura nekā pienā, kas izdalās vēlāk.

Piena sekrēcija sākas 3.—4. dienā, dažkārt tikai (gk. pirmdzemdētājām) 5.—6. dienā pēc dzemdībām vai nu pakāpeniski, vai arī ļoti strauji. Ja piens rodas strauji, krūts dziedzeri palielinās, kļūst cieti un sāpīgi, var paaugstināties ķermeņa t°.
Pēc 1—2 dienām (ja krūts dziedzerus labi iztukšo) iestājas normāla LAKTĀCIJA, kas pakāpeniski pastiprinās un sasniedz maksimumu starp 10. un 20. ned., paliekot šādā līmenī līdz LAKTĀCIJA beigām.

Piens veidojas krūts dziedzeru šūnās no vielām, ko piegādā asins (piena olbv. no aminoskābēm, piena cukurs laktoze no glikozes, piena tauki no brīvajām taukskābēm). Gatavais sekrēts (piens) ieplūst krūts dziedzeru daiviņu izvadkanālos.
Piens izdalās periodiski, atslābstot krūtsgala slēdzējmuskulim un saraujoties izvadkanālu gludajai muskulatūrai. Piena izdalīšanos stimulē krūtsgala receptoru meh. kairinājums zīšanas laikā. Šo receptoru kairinājums ierosina arī hormonu oksitocīna un prolaktīna izdalīšanos, kuri humorāli LAM veicina piena veidošanos. Diennaktī sievietei izdalās vidēji 1 litrs piena. Salīdzinājumā ar govs pienu tajā ir mazāk olbv., vairāk piena cukura un taukskābju.

No LAKTĀCIJA traucējumiem biežāk sastopama nepietiekama LAKTĀCIJA (hipogalaktija). Tās cēlonis ir krūts dziedzeru attīstības traucējumi, smagas grūtniecības toksikozes, ķir. iejaukšanās dzemdībās, bērna reta un neregulāra barošana ar krūti, atlikušā piena nenoslaukšana u.c.

Pilnīgs LAKTĀCIJA trūkums (agalaktija) ir reta parādība un rodas hormonālu traucējumu dēļ. Dažkārt zīdīšanas starplaikos notiek piena noplūšana, kas nav saistīta ar piena daudzumu, bet ir krūts dziedzera funkcionāls traucējums sievietēm ar pastiprinātu uzbudināmību.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru