HIPERKINĒZE

Latīņu val.: hyperkinesis
Skaidrojums: gr. hyper virs, pāri + kinēsis kustība

— gribai nepakļautas, liekas, pārmērīgas kustības, kas rodas organisku vai funkcionālu nervu sistēmas traucējumu dēļ. HIPERKINĒZE visbiežāk rodas galvas smadzeņu zemgarozas kodolu un garozas bojājuma gadījumā. Galvenie HIPERKINĒZE veidi ir horeja, atetoze, torsijas spazma, ballisms, rauste, mioklonija, trīce. Atetoze ir lēna, tārpveidīga spaidu kustība gk. plaukstās, kājās un sejā. Plaukstās un pirkstos novērojamas toniskas spazmas, muskuļu saspringums. Abpusēja atetoze bērniem nereti ir piedzimta. Dažreiz atetoze pievienojas horejai (horeoatetoze). Torsijas spazma ir savdabīga atetoze, kam raksturīgs tas, ka iešanas laikā ķermenis griežas ap garenisko asi, tāpēc stipri traucēta staigāšana. Ballisms — spēcīga vēzienveida, lokveida HIPERKINĒZE, visbiežāk rokā. Atšķirībā no horejas ballisms ir ritmiskāka un parasti vienpusēja HIPERKINĒZE. Rauste ir ātra, stereotipiska. atsevišķu muskuļu (visbiežāk sejas un kakla muskuļu) raustīšanās. Strauja HIPERKINĒZE ir arī mioklonija. Tā ir tikai vienā muskulī vai muskuļu grupā, visbiežāk vidukļa un augšstilbu apvidū. Kloniski raustās muskuļi, bet tas nerada izteiktu ķermeņa daļas (locekļa) kustību efektu, t.i., lieku kustību. HIPERKINĒZE gadījumā ārstē pamatslimību. Bez tam jārūpējas, lai slimnieks nesasistu locekļus, nekristu. Bērns, kam ir HIPERKINĒZE, stingri jāuzrauga.
  • Komentāri: 7 no 7
2023-06-05 09:45:42

Kristīne

Sveiki, man arī jau daudzus gadus ir galvas tiki. Un neviens ārsts vēl nav sapratis kalab man tā ir. Mocos ar tikiem, netieku galā ar sevi.

2016-07-24 22:46:34

Marekam

Jocīgais cilvēk! Vai cerēji, ka pēc viena kursa viss būs izārstēts?
Ja ārsts izrakstīja zāles un tās palīdzēja, tad turpini tās dzert un priecājies, ka jau pirmās zāles palīdzēja.

2016-07-24 17:39:32

Mareks

Biju pie ģimenes ārsta, nosūtīja mani pie neiraloga, neirologs novērtēja un izrakstīja zāles noofen, dzēru to kursu kas bij nozīmēts, vienā brīdī likās ka palīdz, bet kad kursu pabeidzu, sāka vēl spēcīgāk nervi raustīties. Neiralogs teica ka tie ir nervu tiki. Man jau bērnībā tādi bija, bet tad nebija tik traki un tad viņi uznāca un pārgāja(gadā divas reizes). Negribas vairs iet pie neiraloga, bet pie kkā cita, tik nezinu kur.

2016-07-24 10:30:17

Marekam

sācet ar ģimenes ārstu. Tam vajadzētu vai nu veikt izmeklēšanu, vai pie attiecīgā speciālista.

2016-07-22 16:41:55

Mareks

Labi es saprotu ka daudz iemeslu, bet pie kāda speciālista man vajadzētu vērsties un sākt izmeklējumus, jo tas jau sāk palikt neciešami un nomokoši. Paldies!

2016-07-22 14:41:59

Marekam

Tur var būt daudzi iemesli.
Palasiet https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperkinesia.
Ja angliski nevarat, pamēģiniet patulkot ar Google translate: https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=lv&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FHyperkinesia&edit-text=&act=url

2016-07-21 18:15:01

Mareks

Sveiki, vēlējos uzzināt pie kā lai vēršos, jo lieta tāda, jau vairākus gadus ļoti raustās seja un kakls, spazmaini, gadiem ejot, jau ir sčis raustīties viss pakausis un aizmugurē spranda. Ir dienas kad no rīta pieceļos, nekā nau, bet tiklīdz ceļos un eju dienas gaitā, palēnām sākas neapdomātā raustīšanās. Gribu ar to tikt galā, jo esmu jau noguris no tā, svētkos pat ar ģimeni nevaru pasēdēt. Un kad esmu pēc darba noguris, tad vispār nekontrolēti raustās gan seja, gan kakls, gan spranda. Un tas notiek ik pēc padsmit sekundēm. Ir reizes ka mēģinu koncentrēties uz to un uz pāris minūtēm to novēršu. Ko iesākt un pie kā vērsties. Paldies!

Pievienot komentāru