ASEPTIKA

Grieķu val.: a sēptikos
Skaidrojums: gr. a nolieguma priedēklis + sēptikos puvuma

pasākumu kopums, kas novērš mikrobu iekļūšanu brūcē.

Ievērojot ASEPTIKA, pilnīgi tiek novērsta operācijas brūču strutošana. Lai nodrošinātu ķir. brūču ASEPTIKA, jāizdara visu priekšmetu (instrumentu, pārsienamā materiāla) sterilizācija, kā arī jārada apstākļi (speciālas telpas, to rūpīga kopšana, ASEPTIKA likumu ievērošana med. personālam), kas izslēdz mikrobu iekļūšanu brūcē no gaisa, slimnieka ādas u.tml.

Arī apkopjot un ārstējot jau inficētu brūci, jāievēro ne tikai antiseptika, bet arī ASEPTIKA, jo katra jauna inf. var stāvokli pasliktināt. ASEPTIKA jāievēro arī sadzīvē, sniedzot pirmo palīdzību nelaimes gadījumos. Mājās vienmēr jābūt kādam sterilam materiālam, vislabāk — marles salvetītēm, saite to piestiprināšanai var būt arī nesterila.
Sterilu materiālu var iegādāties aptiekā, un tas var saglabāties sterils ilgu laiku, ja paketes apvalks nav ne bojāts, ne samircis (skat. arī individuālā pārsiešanas pakete); tas jāuzglabā tīrā vietā, ietīts tīrā dvielī vai lakatiņā. Atvērta pakete sterilitāti zaudē. Ja nav sterila materiāla, var izmantot jebkuru tīri izmazgātu drānu vai marli, izgludinot to ar karstu gludekli; mājās ieteicams turēt arī pincetes, kuras pirms lietošanas 10 min. novāra ūdenī. Brūci nedrīkst aizskart ar rokām.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru