PERVERSIJAS, seksuālās

Latīņu val.: perversio sexualis
Skaidrojums: lat. perversio samaitātība < perversus apgriezts, ačgārns, sexus dzimums

pretdabiskas tieksmes dzimumdzīvē.

Biežāk rodas psihopātiem un psih. slimniekiem, retāk psihiski veseliem cilvēkiem. PERVERSIJAS, seksuālās parasti nav iedzimta patol., izšķirīga nozīme ir audzināšanai, kā arī ārējiem faktoriem. PERVERSIJAS, seksuālās pamatā var būt patol. nosacījuma reflekss, kas ar laiku var nostiprināties (piem., ja bērns onanē un tai laikā tiek fiziski sodīts, var izveidoties nosacījuma reflekss, ka seksuālais apmierinājums iegūstams brīdī, kad izjūtamas fiz. sāpes). Šāda veida refleksi var rasties tikai īpašos apstākļos, piem., personām, kam agri radusies dzimumtieksme.

PERVERSIJAS, seksuālās veicina īpaši sadzīves apstākļi (izolācija, dzīve tikai viena dzimuma sabiedrībā), alkoholisms, kā arī sociālie apstākļi — kapitālistiskajās valstīs izplatītā pornogrāfiskā literatūra, televīzijas raidījumi, kinofilmas. PERVERSIJAS, seksuālās gaita ir dažāda. Tās var izpausties agri un ārējo vai iekšējo apstākļu ietekmē paasināties vai atslābt, tomēr visumā palikt nemainīgas (īstās PERVERSIJAS, seksuālās).

Ja PERVERSIJAS, seksuālās rodas tikai ārēju veicinošu faktoru ietekmē, tās var izzust, mainoties situācijai (fakultatīvās PERVERSIJAS, seksuālās). Dažu PERVERSIJAS, seksuālās gadījumos saglabājas normāla tieksme uz pretējo dzimumu un PERVERSIJAS, seksuālās norisinās paralēli normālai dzimumdzīvei (anomāla seksuālā dzīve); šīs PERVERSIJAS, seksuālās var rasties periodiski un pēc tam izzust. Vairākumā gadījumu PERVERSIJAS, seksuālās izbeidzas pēc ģimenes nodibināšanas, bet reizēm tās normālu dzimumdzīvi padara neiespējamu.

Ja PERVERSIJAS, seksuālās ir citas slimības simptoms, ārstē pamatslimību. Uzmanība jāievirza citā gultnē (sports, fiz. nodarbības), lai patoloģiski izveidojies reflekss izzustu. Ārstēšanā piedalās psihiatri un seksologi.

Profilaksē svarīga ir pareiza dzimumaudzināšana, psihohigiēna. Personas, kas nododas seksuālām PERVERSIJAS, seksuālās (piem., homoseksuālisms — pretdabiska dzimumtieksme uz tā paša dzimuma personām), mūsu valstī tiek sauktas pie kriminālatbildības (LPSR Kriminālkodeksā 124. pants).
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru