ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA
holelitiāze

Latīņu val.: cholelithiasis

slimība, kam raksturīga akmeņu veidošanās žults izvadceļos. Akmeņi žultspūslī un žultsvados rodas, ja nogulsnējas vai izkristalizējas žults galv. sastāvdaļas.

Žultsakmeņi var būt homogēni jeb viendabīgi (holesterīna, bilirubīna, kalcija, retāk olbv. akmeņi) un heterogēni jeb jaukti. Ar ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA biežāk slimo sievietes. Galv. cēlonis ir holesterīna maiņas traucējumi (palielinās holesterīna daudzums asinīs un žultī). ko veicina iedzimta nosliece un pārāk liela uztura enerģētiskā vērtība (piem., daudz treknas gaļas, šokolāde, sviests), kā arī mazkustīgs dzīves veids. Svarīga nozīme ir arī žultspūšļa un žultsvadu motorikas traucējumiem.

ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA uzliesmo, ja akmeņi žultspūslī vai žultsvados pārvietojas, ja ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA pievienojas inf. (angīna, gripa u.c). ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA uzliesmojums parasti sākas 3—4 st. pēc ēšanas, sevišķi pēc trekna ēdiena, biežāk naktīs. Labajā paribē ir stipras sāpes, kas izstaro uz labo plecu un lāpstiņu. Cenzdamies mazināt sāpes, slimnieks nepārtraukti maina stāvokli. Sāpju lēkmes ilgst 6—12 st., dažos gadījumos pat vairākas diennaktis. Ja akmens aizsprosto žultsvadus, var kļūt dzelteni acu āboli un āda (meh. dzeltē). Taustot aknas ir ļoti sāpīgas, it īpaši žultspūšļa apvidus. Vienlaikus palielinās žultspūslis. Parasti ir arī paaugstināta (38,5—40°) un drebuļi.
Veciem cilv. lēkmju laikā var būt normāla vai nedaudz paaugstināta. Raksturīga ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA pazīme ir mokoša vemšana; sākumā atvemj kuņģa saturu, pēc tam žulti. Lēkmes var neatkārtoties gadiem vai atkārtoties ļoti bieži. Dažreiz ŽULTSAKMEŅU SLIMĪBA noris bez jebkādiem simptomiem.

Ārstēšana. Lēkmju profilaksē vislielākā nozīme ir pareizam uzturam, kas atbilst vecumam un fiz. slodzei. Ilgstoši jāievēro diēta, kas kavē žults sastrēguma veidošanos, veicina žults atdalīšanos un normalizē zarnu darbību. Jāēd noteiktā laikā 4—5 reizes dienā. Jāuzņem pilnvērtīgas olbv. (piem., liesa gaļa). jo tas veicina žultsskābju un žults pavairošanos, kas savukārt novērš holesterīna izkristalizēšanos. Nedrīkst lietot stipri saceptus un žāvētus produktus, svaigus mīklas izstrādājumus, dzīvn. taukus. Ieteicamas augu eļļas, nevārīti dārzeņi un augļi. Liela nozīme ir ārsta, fizkultūrai.
Lēkmes laikā sāpes mazina pretsāpju līdzekļi, pilnīgs miers, sildīšana aknu apvidū, siltas un karstas peldes. Inf. gadījumā izmanto arī antibiotikas. Lieto fizioterapijas procedūras.
Ieteicama ārstēšanās kūrortā (Esentukos, Zeļeznovodskā, Truskavecā u.c), kur galvenie iedarbības faktori ir minerālūdeņi, to peldes un dūņu terapija. Ķir. ārstēšana nepieciešama tad, ja lēkmes atkārtojas, kaut gan slimnieks saņēmis sistemātisku, kompleksu medikamentozu ārstēšanu, kā arī tad, ja slimnieks pēc lēkmes ir dzeltens vai cieš blakusorgāni — aknas vai aizkuņģa dziedzeris.
  • Komentāri: 5 no 5
2017-07-28 19:30:21

Vita

Man ir žultsakmeņi, kur visvairāk jūtamas sāpes, liekas ,ka sāp viss, i kuņğis, labajā paribə un mugurpusə, əst arī nezinu ,ko var, liekas , ka sāp no visa.

2015-11-18 11:24:58

garais

7 gadi ka idiots meginaju visadus lidzeklus,nekas nepalidzeja,tiki aizejot un izoperejot,jutos ka cilveks normals.

2015-06-28 15:24:07

Sarmite

Youtube pilna ar video par zultsakmenu skaloshanu laukaa lietojot olivellu un greipfrutu sulu

2013-09-06 15:48:57

Kristīne

Man mamma tieši tagad ar to slimo jau vairākas dienas guļ Dobeles slimnīcā unšodien viņu pārved uz Rīgu. Pats zāles nekādas nevar iegūt un lietot. Tikai ir jāatrādas ārstam un tad nu viņš skatīsies cik liels vispār ir akmens, ir klejojoši un ir tādi kas stāv uz vietas. To tikai var noskaidrot staigājot pie ārstiem uz sonogrāfijām utt. ārsts izsecinās kas ir jādara vai lāzeroperāciju taisīt vai šķīdināt viņu ar sistēmu slimnīcā.

2010-03-21 14:09:08

Monta

Esmu dzirdējusi par šādiem tādiem līdzekļiem, kas izšķīdina žultsakmeņus.. Varbūt tās ir kādas tējas vai preperāti?! Ja varat lūdzu pastāstat par šiem līdzekļiem.. Kas un kādi tie ir un kur tos var iegūt! :)

Pievienot komentāru