EKZĒMA

Latīņu val.: eczema
Grieķu val.: ekzēma
Skaidrojums: gr. ekzēma izsitumi

hron, alerģisks neinfekciozs ādas iekaisums, kam raksturīga ļoti sīku pūslīšu jeb mikrovezikulu parādīšanās apsarkušā ādā.

Cēloņi: meh., fizikāli, ķīm., bakteriāli vai parazitāri kairinājumi cilvēkiem ar pārmērīgi jutīgu ādu. EKZĒMA nerodas pilnīgi veselam cilv., bet attīstās ap ievainojumiem un čūlām, rodas ilgstošu ādas sastrutojumu, pēdu mikozes, profes. dermatītu, hron. gastrīta, aknu iekaisuma u.c. gadījumos.
Ekzematozais process var palikt pirmējās izcelsmes vietās, piem., abu roku ādā (lokalizētā EKZĒMA), vai arī izplatīties tālāk (diseminētā jeb izkaisītā EKZĒMA). Reizēm slimība pārņem visu ādu (ģeneralizētā jeb vispārējā EKZĒMA).

Pirmā EKZĒMA pazīme ir ādas sārtums, paasinājuma gadījumā — arī tūska. Mikrovezikulām plīstot, rodas punktveida virspusēji defekti (erozijas), kas mitro. Pēc tam izveidojas krevelītes, erozijas zem tām sadzīst, sākas ādas lobīšanās.

Hron. formām raksturīgs ādas sabiezējums, sacietējums, raupjums, lobīšanās, plaisāšana. Āda ir zilganbrūna, un tajā rodas mikrovezikulas. Mikrobu EKZĒMA, ko rada ādas strutainās slimības, ir asas bojājumu perēkļu robežas, stipra mitrošana, plašas erozīvas virsmas, bagātīga krevelīšu un zvīņu veidošanās. EKZĒMA raksturīgās mikrovezikulas ar daudziem strutu pūslīšiem saskatāmas tikai perēkļa malās.

Mikotiskā EKZĒMA veidojas slimniekiem, kam ir ieilgusi, slikti ārstēta pēdu mikoze, un sākas no kāju pirkstiem vai pēdas velves. Izsitumi tādi paši kā mikrobu EKZĒMA gadījumā.

Profesionālo EKZĒMA izraisa ķīm. kairinātāju radīts ādas iekaisums. Izsitumi sākas roku ādā. Sākumā iekaisums ir akūts, vēlāk kļūst hronisks, ar biežiem paasinājumiem un tieksmi izplatīties citās ādas vietās. Ķīmisku kairinātāju izraisītu ekzēmu, kas rodas sadzīves apstākļos, sauc par kontakta EKZĒMA.

Seborejiskā EKZĒMA rodas cilvēkiem ar tauku dziedzeru pastiprinātu sekrēciju sejas, galvas matu, krūšu un muguras ādā. Apsārtušajā ādā rodas dzeltenīgas, taukainas zvīņas, vēlāk — mikrovezikulas. Bojātā āda stipri niez. īstā EKZĒMA rodas cilvēkiem ar kuņģa, zarnu, aknu vai citām iekšķīgām slimībām. Iekaisuma parādības (sārtums, tūska) grūti saskatāmas.
Mikrovezikulu perēkļi izkaisīti, bez asām perēkļu robežām; mitrošana niecīga. EKZĒMA ilgst gadiem ar īsākiem vai ilgākiem atslābuma periodiem, recidivējot gan no ārējiem, gan iekšējiem kairinājumiem (kairinošas vielas, akūtas un hron. slimības, smagi psih. pārdzīvojumi, alkohola lietošana).

Ārstē ar iekšķīgiem un ārīgiem nomierinošiem un pretiekaisuma līdz. Plaši lieto dezinficējošas un mīkstinošas peldes, darsonvalizāciju, diatermiju, elektroforēzi, parafīna aplikācijas u.c. fizioterapijas līdzekļus. Ieteicama atkārtota ārstēšanās kūrortos ar sērūdeņraža avotiem.

Profilakse. Lai nerastos EKZĒMA recidīvi, galv. uzdevums — atklāt alergēnu (ekzematozās reakcijas radītāju) un novērst tā iekļūšanu ādā vai izdarīt specifisku desensibilizāciju, ievadot ļoti mazas alergēna devas. Nepieciešams pareizs darba, atpūtas un uztura režīms.
Nedrīkst lietot uzbudinošas un kairinošas uzturvielas. Nemazgāties ar ūdeni un ziepēm, āda jānotīra ar augu eļļā samērcētu vates tamponu.
  • Komentāri: 7 no 7
2016-03-29 20:48:09

Valdim

Manam mazdēlam arī bija kaut kas līdzīgs ekzēmai. Smērēja kaut kādu zīdaiņu ādas krēmu, bet cēlonis bija alerģija uz produktiem, ko viņa mamma ēda. Vēlāk izrādījās, ka tas ir no maizes.
Ar to cīnījās līdz pat 3 gadu vecumam. Kā apēd kādu maizes gabaliņu, kūkas gabaliņu vai cepumu, tā sausa āda uz vaigiem un tādi paši plankumi pa visu ķermeni. Par laimi pēc tam pārgāja.
Ja bērns ēd mammas pienu, tad var mēģināt pamainīt diētu. Ja piebaro ar zīdaiņu barību, tad vajag pamēģināt citu barību.

2016-03-28 19:24:52

Valdis

Kā vislabāk cīnīties ja ekzema ir zidainim 4 mēneši? Un tā ir tikai uz vaigiem?

2015-03-30 15:35:01

janis

Kadu kremu izraktija tev inga.
esmu arpus LV un te neko nevar dabut.

2014-03-13 09:41:43

Inga

Ekzēma ir ārstējama, pašai uz pavasari arī uzmetās. Aizgāju pie ārsta un izrakstīja recepšu smēri, kas jālieto no rīta un vakarā, kā arī trīs reiz dienā mīkstinošs krems jāliek uz sakairinātajām vietām.
Tā kā, bez panikas, nedaudz pacietības un viss pāriet nedēļas laikā.

2014-01-21 09:28:16

guuus

Paskaties uz izdošanas gadu 1984
Domāju gan, ka raksts ir nepilnīgs

2012-03-29 20:19:35

lote

uz muguras lielibruņgani veidojumi.niz

2012-03-10 20:14:42

Zane

Man ekzema ir kops dzimsanas. Ta naw radusies no kadas citas slimibas! Nedrixtu lietot saldumus, piena uc produktus, nesat sintetiku un ar kosmetiku jauzmanas. Slimiba nav arstejama, tacu nav ari lipiga. Manuprat raxta ir daudz neprecizitates!

Pievienot komentāru