VAIROGDZIEDZERA HORMONI

Komentāri
Zāļu kods: H03AA
trijodtironīns, tiroksīns un tiredkalcitonīns.

Pirmo divu VAIROGDZIEDZERA HORMONI molekulā ietilpst jods, tāpēc normālai vairogdziedzera darbībai nepieciešams, lai organisms regulāri saņemtu jodu (cilv. to saņem ar uzturu un ūdeni). Trijodtironīna un tiroksīna darbība ir vienāda: tie pastiprina oksidācijas procesus audos, ietekmē olbv., ogļhidrātu un ūdens maiņu, paaugstina pamatmaiņu. Tireokalcitonīns darbojas pretēji parathormonam (epitēlijķermenīšu hormons) un samazina kalcija daudzumu asinīs.
Pastiprinātai vairogdziedzera darbībai {hipertireozei) raksturīga paaugstināta pamatmaiņa, pastiprināta uzbudināmība, paaugstināta , novājēšana (↑ kākslis, difūzais toksiskais). Pastiprinātu VAIROGDZIEDZERA HORMONI izdalīšanos var izraisīt arī pārmērīga psih. un fiz. slodze.

Normāli VAIROGDZIEDZERA HORMONI izdalīšanās ir nedaudz pastiprināta pubertātes periodā. Vairogdziedzera darbības pavājināšanās (hipotireozes) cēloņi ir dažādi. Vairogdziedzera darbība pakļauta CNS kontrolei. Tās aktivitāti regulē neirohumorāls mehānisms ar hipotalāma un hipofīzes starpniecību. Ja asinīs samazinās VAIROGDZIEDZERA HORMONI koncentrācija, hipotalāms izdala īpašus peptīdus (atbrīvotājfaktorus), kas stimulē hipofīzes hormona tireotropīna izdalīšanos, bet tas savukārt — VAIROGDZIEDZERA HORMONI sintēzi un izdalīšanos asinīs.

Vairogdziedzera funkcionālā stāvokļa novērtēšanai nosaka pamatmaiņu, joda koncentrāciju asinīs, vairogdziedzera spēju saistīt jodu.

Komentāri (1)

Rādīt komentārus augošā secībā
  • gudrīte, 2015-06-04 15:54:31

    precizējot - uzturs nevis gaļa, zivis, olas, bet gan augu valsts, kas organismā spēj pārstrādāties un saražot vajadzīgo joda daudzumu normālai vairogdziedzera darbībai.

Vārds:
Komentārs:
 Drošības jautājums:astoņi mīnus nulle =