mēnessērdzība
lunātisms
SOMNAMBULISMS

Skaidrojums: lat. somnus miegs + ambulare staigāt

īpatnēji apziņas traucējumi, kam raksturīga sarežģīta automātiska darbība miegā; apziņas krēslas paveids. Slimnieks, atrazdamies aptumšotas apziņas stāvoklī, naktī pieceļas, izdara pierastas automātiskas darbības (apģērbjas, kārto lietas, staigā) un, rītā pamodies, par notikušo neko neatceras. mēnessērdzība sastopams gk. epilepsijas slimniekiem, kā arī histērijas gadījumā, pēc galvas traumām un smagiem psih. pārdzīvojumiem. mēnessērdzība jāatšķir no miega apreibuma, kad gk. bērni, kam ir pastiprināta uzbudināmība, atrodoties fiziol. miega, nevis aptumšotas apziņas stāvoklī, ārēji izturas gandrīz tāpat kā mēnessērdzība gadījumā. (Staigāšana miega apreibumā pāriet pēc atbilstošas ārstēšanas, kā arī bērnam pieaugot.) Miega apreibumā cilvēku iespējams pamodināt, bet mēnessērdzība stāvokli ārējā iedarbība pārtraukt nespēj. Nav pamatots uzskats, ka mēnessērdzība laikā cilvēku nedrīkstētu saukt vārdā vai citādi modināt. Ārstē pamatslimību.
  • Komentāri: 2 no 2
2013-01-12 18:29:26

Erika

man ir 19 gadi un es pa nakti piecelos un ar sarkanam un valejam acim sezot gulta skatos uz masu. Domaju ka tas bij pargajis, jo ilgu laiku neko tadu nebiju darijusi. zinu ka masa agrak sudzejas, ka medzu naktis stavet pie vinas gultas un lukoties uz vinu ar loti piesarkusam acim. Vai man vajadzetu par to sakt uztraukties? Esu mazliet nobijusies, jo parasti neko no notikusa neatceros.

2010-12-20 16:55:38

liene

Mana meita (9 gadi) kādas 4 reizes ir staigājusi naktī, veicot automātiskas darbibas - ieslēdz gaismu, iet dušā (tikai nevarēja atgriezt krānu!). Tas atkārtojas ne biežāk kā reizi 3-5 mēnešos. No rīta neko no tā neatceras. Vai ir pamats uztraukumam? Vai jāiet pie ārsta?

Pievienot komentāru